<p>Ha szlovák állampolgárként 2010 után magyar honosítást kért és ezt nem jelentette a szlovák hivataloknak, akkor semmiképpen se cserélje magyarra a szlovák jogosítványát. Elvesztheti szlovák állampolgárságát.</p>
A jogosítvány cseréjén bukhat le a kettős állampolgár
Felvette a magyar állampolgárságot, ám nem akarta elveszteni a szlovákot, ezért nem jelentette az itteni hivataloknak? Ha magyar jogosítványt szeretne a szlovák helyett – például azért, mert egy ideje már Magyarországon él –, akkor verje ki ezt az ötletet a fejéből. Nem érdemes cserélni, ráadásul így a szlovák hivatalok megtudhatják, hogy nem jelentette fel magát és elvesztheti szlovák állampolgárságát. Az esetre a mandiner.hu hírportál hívta fel a figyelmet egy szlovákiai magyar hölgy esete alapján.
A magyar kormány a kedvezményes honosítás bevezetésekor azt ígérte, hogy a környező államoknak nem ad ki semmilyen adatot a honosított magyarokról. Ez azért volt fontos, mert Szlovákia és Ukrajna is az állampolgárság elvételével sújtja a honosítottakat – Szlovákia csak a 2010-es magyar törvény elfogadása óta. Budapest ezt az ígéretét be is tartja, ám egy esetben muszáj „jelentenie”.
Egy 2006-os uniós irányelv értelmében senki sem rendelkezhet egynél több vezetői engedéllyel. A dokumentum arról is rendelkezik, hogy a jogosítvány cseréjéről a végrehajtó tagállam értesíti a régi vezetői engedélyt kiállító tagállam hatóságát, és az eljárást megindokolja – ez az, amit sokan nem tudnak. Magyarán: aki szlovák igazolványát magyarra cseréli, arról Budapestnek jelentést kell küldenie Pozsonynak. Ott pedig ebből rájöhetnek, hogy az illető kettős állampolgár. A jogosítványcsere azért is csábító lehet az érintetteknek, mivel nem kell hozzá külön vizsga – elég, ha a kérelmező felmutatja a szlovák jogosítványt.
Van ugyanakkor megoldás: egy szlovák–magyar kettős állampolgár úgy úszhatja meg a lebukást, ha egyszerűen csak a szlovák jogsit használja. Megteheti, ugyanis az unió területén ez időkorlátozás nélkül használható. A korábbi gyakorlattal ellentétben ugyanakkor a szlovák jogosítványok érvényessége is lejár. 2012 előtt nem volt időkorlát, az addig kiadott igazolványokban nincs is benne az érvényességi idő, ám a három évvel ezelőtt elfogadott változtatás alapján, akinek 2004 előtt adták ki a „hajtásiját”, az 2023 év végéig használhatja, akinek 2004–2013 közötti igazolványa van, annak 2032-ben jár le, aki pedig 2013 januárja után váltotta ki, annak maximum 15 évig érvényes.
Ha valaki már cserélt és levelet kap a szlovák hatóságoktól, még mindig védekezhet azzal, hogy 2010 előtt – a Fico-féle ellentörvény hatályba lépése előtt – vette fel a magyar állampolgárságot.
Elvileg ezt a szlovák hatóságnak kellene cáfolnia, ám erre bizonyítékot nehezen tudna szerezni, mivel a honosításról Budapest nem ad ki információkat. A mandiner.hu megszólaltatta az ügyben illetékes kormányzati szervet, amely kifejtette: a magyar személyi igazolvány és útlevél kiváltása esetében nincs a fentihez hasonló értesítési kötelezettségük, vagyis csak a jogosítványcserén lehet lebukni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.