A jogász válaszol: Vállalkozhatok alkalmazottként?

<p>Szeretnék vállalkozásba kezdeni, ami kezdetben valószínűleg nem hoz sok hasznot, de rengeteg energiámat elviszi. Mégis belevágnék. Azt fontolgatom, hogy a teljes munkaidős munkaviszonyomat csökkenteném félmunkaidőre. Ezt hogyan tehetem meg? Mi lesz, ha a főnök, amikor megtudja, hogy vállalkozni akarok, maga mond fel nekem attól tartva, hogy a munkámat hanyagolnám, de akár azért is, mert akkor inkább már felvenne valakit teljes munkaidőben?</p>

Először is arra hívnám fel olvasónk figyelmét, hogy a munkaviszony mellett folytatott más pénzszerzést végzett tevékenységhez, ha az a munkáltató tevékenységi körével konkurál, előzetesen ki kell kérni a munkáltató írásos beleegyezését. Pl. ha a reklámszakmában dolgozik valaki alkalmazottként és saját vállalkozást indítana ezen a területen, az sérthetné vagy veszélyeztethetné munkáltatója gazdasági érdekeit. Ha a munkáltató a beleegyezésére irányuló kérelem ügyében, annak kézbesítését követő 15 napon belül nem nyilatkozik, a Munka törvénykönyve (311/2001-es törvény) 83. paragrafusa szerint hallgatása beleegyezésnek számít. A teljes munkaidőt részmunkaidővé változtatni csak a felek beleegyezésével lehet. Az efféle megállapodást írásba kell foglalni, viszont az írott forma hiánya nem jelenti azt, hogy a megegyezés érvénytelen. A munkáltatója beleegyezése nélkül viszont olvasónk mást nem tehet, mint felmond abban a reményben, hogy munkáltatója hajlandó lesz új, részmunkaidős szerződést kötni vele. Attól nem kell tartania olvasónknak, hogy csak mert munkáltatója előtt felfedte terveit, az minden további nélkül felmondhat neki. A munkáltató ugyanis csak a Munka törvénykönyvében felsorolt okokból mondhat fel. A felmondást és annak okát írásban kell közölni a munkavállalóval. Az indoklásból a felmondás okának világosan ki kell tűnnie, hogy ne legyen összetéveszthető más felmondási okkal és utólagosan nem változtatható. Vita esetén a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy a felmondásban közölt ok valós és jogszerű. A rendes felmondás indokait a Munka Törvénykönyve 63. paragrafusa sorolja fel. Ezek:(1.) a munkáltató működésével kapcsolatos okok: annak vagy egy részlegének megszűnése, illetve áthelyezése,(2.) a munkavállaló feleslegessé válása átszervezés, munkaköri összevonás – racionalizációs intézkedés vagy létszámcsökkentés miatt – ilyenkor ugyanazon munkahely nem létesíthető újra a felmondást követő legalább két hónapban(3.) a munkavállaló egészségi állapota miatt nem folytathatja munkáját(4.) a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával vagy képességeivel összefüggő okok (pl. elégtelenül teljesít és a munkáltató a felmondást megelőző két hónapban felszólította és megfelelő teret és időt adott neki a hibák kiküszöbölésére). Veszelei Viktória jogász(A cikk tájékoztató jellegű, nem minősül jogi tanácsadásnak.)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?