Az ellenzéki Smer pénteken délelőtt mutatta be a népszavazási kezdeményezésük két kérdését, amelyek célja, hogy előrehozott parlamenti választást lehessen kiírni. A referendumot, amelyet több ellenzéki párt is támogat, az őszi helyhatósági és megyei választással egyszerre szeretnék megtartani. A Szövetség nem állt be a kezdeményezés mögé.
A Hlas, az SNS és a szélsőséges Republika támogatja a smeres népszavazást, a Szövetség azonban ellenzi
„A népszavazás során kizárólag a kormány megbuktatására és az előrehozott választásra összpontosítunk” – jelentette ki Robert Fico, a Smer elnöke. A kezdeményezés első kérdése így hangzik: „Egyetért-e azzal, hogy a Szlovák Köztársaság kormányának haladéktalanul be kell adnia a lemondását?” Fico szerint, ha érvényes lesz a referendum és az emberek többsége igennel szavaz, akkor ez egy alkotmánytörvény erejű jogszabálynak felel meg. Úgy gondolja, egy ilyen esetben a kormánynak azonnal le kell mondania.
A kezdeményezés második kérdése a következő: „Egyetért-e azzal, hogy népszavazással vagy a parlament döntésével meg lehet valósítani a törvényhozás választási időszakának idő előtti befejezését?” Emellé a kérdés mellé odatennék az erre vonatkozó alkotmánymódosítási-javaslat szövegét. Ezzel az Alkotmányban rögzítenék azt a lehetőséget, mely szerint népszavazással, vagy a parlament döntésével le lehetne rövidíteni a választási időszakot. Fico kiemelte, a módosítás értelmében, ha a törvényhozás rövidítené le a választási időszakot, akkor ehhez 76 képviselő szavazata is elég lenne.
Ki mellette?
A kezdeményezésről, amelyet több ellenzéki párttal, így a Smerből kivált Hlasszal, a Szlovák Nemzeti Párttal (SNS) és a fasiszta ĽSNS-ből kivált, szélsőjobboldali Republikával való egyeztetés után indították, olyan szervezetekkel is tárgyalni akarnak, mint a Fasizmus Elleni Harcosok Szövetsége (Slovenský zväz protifašistických bojovníkov), vagy a szakszervezetek. „Egy levelet készítettem elő, amelyben a polgármestereket arra kérem segítsenek nekünk” – tette hozzá Fico.
Peter Pellegrini, a Hlas elnöke tegnap azt közölte, bízik benne, hogy a népszavazás sikeres lesz, illetve mindent megtesznek annak érdekében, hogy mihamarabb meg lehessen azt tartani. A kezdeményezést szintén támogató SNS pedig úgy nyilatkozott, sajnálja, hogy a Smer nem fogadta el a referendum kérdéseivel kapcsolatban tett összes javaslatukat. Szerintük a népszavazási kezdeményezésben is látszik a Smer és a Hlas rivalizálása.
Október 29-én lenne
A népszavazási kezdeményezés akkor érvényes, ha hozzávetőlegesen 350 ezer választópolgár támogatja azt az aláírásával. A Smer elnöke szerint, ha július végéig vagy augusztus 15-ig sikerül összegyűjteniük a szükséges aláírásokat, akkor a népszavazást megtarthatják október 29-én, vagyis a helyi önkormányzati és megyei választás napján. Az államfő, Zuzana Čaputová az Alkotmánybíróság elé utalhatja a népszavazás kérdéseit, de Fico szerint erre az elnöknek erre semmi oka. A Smer vezetője arról is beszélt, ha ezt Čaputová mégis megteszi, elvben akkor is be lehet tartani a vonatkozó határidőket és október 29-én meg lehet tartani a népszavazást.
Ki ellene?
Mária Kolíková (SaS) igazságügyi miniszter szerint a kezdeményezés első kérdése egy politikai játék része. Úgy látja, a népszavazás intézménye nem számol az ilyen politikai kérdésekkel. Rámutatott, ha a referendum miatt le is mondana a kormány, semmi akadálya nincs, hogy ugyanazt a kabinetet nevezzék ki újra. A második kérdéssel kapcsolatban, amely a választási időszak lerövidítéséről szólna, úgy nyilatkozott, egy nagyon zavaros megfogalmazásról van szó. Arra emlékeztetett, hogy az Alkotmánybíróság joggyakorlata szerint az így megfogalmazott kérdésekben nem kellene népszavazást tartani.
A Szövetség sem támogatja a smeres népszavazást. A párt semmi esetre sem szeretné, ha egy ilyen referendum egyes politikai szereplők kampányának részévé válna. „A jelenlegi petícióhoz, illetve az azt kezdeményező pártok politikai kampányához nem csatlakozunk” – fogalmaznak a közleményükben. A Szövetség ugyanakkor kiemeli, magát a népszavazás intézményét a véleménynyilvánítás legitim eszközének tartják, illetve a jelenlegi kormány szerintük is sok hibát követ el. Sólymos László, a párt Országos Tanácsának elnöke is politikai kampány részének tartja a kezdeményezést. „Ennek a működőképtelen koalíciónak a távozása azonban aktuális és legitim kérdés, de a választási időszak lerövidítéséről szóló népszavazás eredménye a négy évre választott képviselők számára nem kellene, hogy kötelező érvényű legyen” – fogalmaz Sólymos. A Szövetség politikusa szerint ennek ellenére, ha a népszavazás sikeres lenne, az olyan nyomást jelentene a kormányfő, Eduard Heger (OĽaNO) számára, amelyet nem hagyhat figyelmen kívül. „És befejezhetné ezt a szenvedést” – tette hozzá.
Alkotmányosság
A kezdeményezéssel kapcsolatban Ján Mazák, korábbi alkotmánybíró, a Bírósági Tanács elnöke elmondta, a Smer által bemutatott kérdéseknek elvben esélye sem lehet a sikerre. Mindezt azzal indokolta, hogy az Alkotmánybíróság már korábban egy hasonló kezdeményezésről kimondta, nincs összhangban az Alkotmánnyal. Szerinte nem igazán járható út, hogy a választási időszak lerövidítéséről ebben a formában népszavazási kérdést fogalmazzanak meg. „Semmi esetre sem lehet úgy megfogalmazni a kérdéseket, ahogy azokat most hallottam” – utalt a Smer kezdeményezésére. Úgy látja, az államfő egészen nyugodtan kijelenthetné, hogy egyszerűen nem írja ki ezt a népszavazást, ami egyfajta megoldást is jelentene arra a kérdésre, hogy ezen referendum segítségével lerövidíthető-e a választási időszak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.