<p>Állítólag a Markíza körüli botrányból ismert Marián Kočnerrel SMS-ezett Richard Sulík, a Szabadság és Szolidaritás elnöke. Robert Fico arra kíváncsi, hogyan szavazott Daniel Lipšic a Szlovák Villamos Művek privatizációja kapcsán. Az Anonymous hackercsoport megbénította a Penta és érdekeltségei honlapját. Tüntetők dobálták meg a parlamentet és az elnöki palotát. Ez van, ha elszabadul a Gorilla.</p>
A Gorilla egy napja: SMS-botrány, hackertámadás, banáneső
Ma délután 15 órakor békésnek induló demonstráció kezdődött a Szlovák nemzeti felkelés téren, melyren 800-1000 ember vett részt. A szónokok a politikai és a gazdasági élet korrupt összefonódása ellen emeltek szót, és helytelenítették, hogy a tüntetésen politikusok is megjelentek.
A Gorilla-tüntetés résztvevői banánnal és petárdával dobálták meg az elnöki palotát, mikor a tömeg az SNP térről a parlament felé haladva érintette azt.
A palotaőrség a „gyümölcstámadás” elől közelebb húzódott a palotához, rendőri beavatkozásra nem volt szükség.
A tömeg később a parlamenthez ért, melyet kordonok védtek, rohamrendőrök is voltak a helyszínen. Az időközben több ezresre duzzadt tömeg a parlamentet is megdobálta tojással és banánnal. Rendőri intézkedésre nem került sor.
Mégsem gyakoroltak nyomást Rejda családjára
Nem gyakoroltak nyomást a Gorilla-akta megsemmisítettnek hitt részeit állítólag birtokló Ján Rejda volt magas beosztású rendőrtiszt családjára.
Az állítólagos nyomásgyakorlásról a TA3 hírtelevízió számolt be, az érintettek viszont cáfolták ezt. „Cáfolom azt a 2012. január 26-án tett kijelentést, mely szerint »A Nemzetbiztonsági Hivatalban dolgozó testvéremet és feleségét felkeresték a feljebbvalói, hogy rontja az intézmény hírnevét, és most félti az állását«, mert ez az információ nem igaz. Nem tudom megítélni, hogy az újságírók értették-e félre a testvérem nyilatkozatát, vagy a családi kommunikáción belül került sor félreértésre” – áll Marián Rejda nyilatkozatában.
A Dôvera megúszta, a Penta és a Prima banka nem
Elérhetetlen a www.pentainvestments.com és a Penta érdekeltségébe tartozó Prima banka weboldala, a dexia.sk. Az oldalakat az Anonymous nemzetközi hackercsoport támadta meg.
A Prima banka szóvivője, Michal Fúrik elmondta, a hackertámadás nem jelent veszélyt a betétekre nézve, sem a bankfiókok működésére. „Szakembereink dolgoznak a megoldáson” – tette hozzá Fúrik.
Elérhetetlen a Smer honlapja is. Az SDKÚ oldalát is támadták, ám az egyelőre működik. Az Anonymous szerint ez a két párt van belekeveredve a Gorilla-botrányba.
A Dôvera egészségbiztosító portálja megúszta az eredetileg tervezett támadást. „Weboldalunk nemcsak információforrás, fontos szerepe van az egészségügyi szolgáltatások nyújtása terén is. Ezen keresztül kommunikálunk az orvosokkal és a betegekkel” – mondta Monika Šimunová, a biztosító szóvivője.
Az Anonymous állásfoglalása szerint „a www.dovera.sk weboldal üzemen kívül helyezése nem veszélyezteti olyan mértékben a pácienseket, mint az orvossztrájk”, ennek ellenére elálltak a támadástól.
A J&T pénzügyi csoport is „kapott egyet”, hogy a támadás ne legyen túlságosan Penta-központú. Az általuk üzemeltetett Tatralandia oldalát is feltörték
A hackerek így kívánják támogatni a ma délután 15 órakor kezdődött tüntetést.
Fico: Lipšic hogyan szavazott az SE privatizációja ügyében?
Hogyan szavazott Daniel Lipšic (KDH) jelenlegi belügyminiszter a Szlovák Villamos Művek (SE) privatizációja ügyében? - tette fel a kérdést pénteken Robert Fico.
A Smer-SD elnöke elmondta, a Gorilla-ügy a megjelent információk szerint arról szól, miként osztották el a privatizációs ügyletekből származó jutalékokat. AH ez beigazolódik, meg akarja kérdezni a Lipšicet, miként foglalt állást, amikor az SE magánosításáról döntöttek.
Lipšicnek akkori igazságügy-miniszterként tudnia kellett a dolgok hátteréről, jelezte Fico, aki úgy sejti, a kereszténydemokrata politikus mégis támogatta az SE privatizációját.
Sulík Kočnerrel SMS-ezett?
Az SaS elnöke, Richard Sulík és Marián Kočner vállalkozó közti rövid szöveges üzenetek, SMS-ek átirata jelent meg csütörtökön ugyanazon a portálon,a hol a Gorilla-akták.
Közzétevőjük ismeretlen. Sulík pénteki sajtóértekezletén cáfolta, hogy a Sasanka néven közzétett SMS-ek valódiak. A pártelnök Kočnert ismeri, de állítása szerint már több mint egy éve nem találkozott vele.
A szövegek a 2010 szeptembere és decembere közti időszakra vonatkoznak, és arra engednek következtetni, hogy Sulík a népszavazásról és a főügyészválasztásról értekezett a vállalkozóval. Az SMS-ekhez mellékelt értékelés szerint éppen az SaS képviselőii voltak azok, akik a 2010 decemberében tartott főügyészválasztáskor Dobroslav Trnkára szavaztak a koalíciós képviselők közül, vagyis támogatták az akkori főügyész újraválasztását.
Sasanka szerint az SaS Jozef Čentéšt közös koalíciós főügyészjelölt megválasztásával csak azt akarta álcázni, hogy korábban mi volt a párt valós érdeke. A pártnak ezzel a közzétett anyag szerint az volt a célja, hogy Iveta Radičová (SDKÚ-DS) távozzon a kormányfői posztról. Radičová ugyanis akkoriban kijelentette, hogy lemond a miniszterelnökségről, ha Trnkát újraválasztják.
(SITA, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.