A földművelésügyi tárca hátba szúrta volna a gazdákat

agro
Pozsony |

A földművelésügyi tárca a közvetlen agrártámogatások átcsoportosítását fontolgatta, ami hatalmas károkat okozott volna a mezőgazdaságban. A jó hír, hogy a gazdák hatalmas felháborodása miatt a szaktárca csendben letett erről az elképzeléséről.

A szlovákiai mezőgazdasági és élelmiszeripari önkormányzatok tanácsa (RPPS) a múlt héten nagy felháborodással fogadta a földművelésügyi minisztérium elképzelését, miszerint az első pillérben levő agrártámogatásokat a második pillérbe csoportosították volna át.

„Óriási felháborodással fogadtuk a hírt, miszerint az agrártárca a közvetlen agrártámogatásokat a vidékfejlesztési alapú támogatások kategóriájába szeretné átcsoportosítani, vagyis az elsőből a második pillérbe. Aggasztó, hogy amikor pár nappal korábban, május 26-án a mezőgazdasági minisztériumban tárgyaltunk, erről a kérdésről még szó sem volt”

– nyilatkozta Emil Macho, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) elnöke, aki egyben az RPPS vezetője is.

Macho szerint a minisztérium fent jelzett lépése olyan határnak számított, amit nem szabadna átlépnünk, hiszen elsősorban azokat sújtaná, akik állattenyésztéssel és speciális növénytermesztéssel foglalkoznak. „Nem szeretnénk élőben figyelemmel követni a szlovákiai mezőgazdaság teljes leépülését, vagyis hogy az agrártermelők évről évre 120 millió euróval kevesebbet kapjanak a közvetlen kifizetéseken keresztül, ezért a minisztériumot arra kértük, hogy az aggasztó elképzeléseiről szóló dokumentumot ne küldje el Brüsszelbe” – mondta az SPPK elnöke.

Macho szerint a közvetlen kifizetések lefaragása növelné a munkanélküliséget az ország egyes régióiban, veszélyeztetné az élelmiszer-önellátottságot, és felgyorsítaná az állattenyésztés hanyatlását. Az agrárönkormányzatok tanácsa egy hónappal ezelőtt már figyelmeztette a szaktárcát, hogy Brüsszelben tegyen meg mindent annak érdekében, hogy az anyagi támogatások nagyobb részét lekötött kifizetésekben valósítsák meg, vagyis a terület alapú támogatásokból erősítsék az állattenyésztést és a speciális növénytermesztést.

„Párbeszédet akarunk folytatni arról, hogy az első és a második pillérben hogyan kellene gazdálkodni a támogatásokból az Európai Unió új programozási időszakának a kezdetétől, amely minden bizonnyal nem indul be 2022-nél korábban. Idén, jövőre és lehet, hogy még 2022-ben is a jelenlegi helyzet marad fenn. Az anyagi eszközök 15 százalékát nem szabadna átcsoportosítani az elsőből a második pillérbe, ugyanis ezzel az elhamarkodott lépéssel komoly veszélybe kerülne a szlovákiai mezőgazdaság” – sorolta Macho.

Simon Zsolt volt földművelésügyi miniszter, a parlamenten kívüli Magyar Fórum elnöke is bírálta a tárca terveit. „Az elsőből a második pillérbe történő átcsoportosítás, a közvetlen kifizetésekre és az állatállományra fordított források lefaragása a szlovákiai élelmiszergyártás felszámolásához vezethet. Az idei szárazság mellett az állami támogatások lefaragása javíthatatlan következményekkel járna. Még kevesebb hazai élelmiszerünk lenne a boltok pultjain” – hangsúlyozta Simon.

A szlovákiai tejtermelők is aggodalmukat fejezték ki a minisztérium javaslatával kapcsolatban. A javasolt intézkedések tönkretehetik a tejtermelést, miközben Szlovákia e téren egyelőre még önellátó.

„Tudatosítani kell, hogy az elsőből a második pillérbe való átcsoportosítás nem csupán a területre kifizetett támogatásokat érinti, de a lekötött kifizetéseket is. A tejszövetség egyértelműen ellenzi mind a közvetlen kifizetések, mind a lekötött kifizetések csökkentését. Ezeknek már a jelenlegi szintje sem éri el Szlovákiában az európai támogatások szintjét, ami veszélyezteti a versenyképességünket”

– mondta Alexander Pastorek, a Szlovákiai Tejszövetség elnöke. Szerinte a szlovákiai tejágazat az ország uniós csatlakozása óta három komoly válságot vészelt át, amelyek során a termelési veszteség elérte az 500 millió eurót. „Az óriási veszteséget a tejfeldolgozók 50 százalékos csökkenése, valamint a fejőstehenek állományának a 40 százalékos visszaesése idézte elő” – mondta Pastorek.

A földművelésügyi minisztérium szóvivője, Vladimír Machalík az első reakciójában azt hangoztatta, hogy tárcaközi megbeszéléseket folytatnak a minisztériumban, és most még túl korai lenne véleményt fogalmazni az agrárönkormányzatok részéről elhangzott tiltakozásokra. A szaktárca pénteken kiadott sajtóhíre szerint azonban sikerült olyan rejtett forrásokat találniuk a minisztérium költségvetésében, amelyeknek köszönhetően nem lesz szükség a közvetlen támogatások átcsoportosítására. (sb, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?