A családok milliárdokat veszítenek az infláción

pénz
Pozsony |

A szlovákiai háztartások több mint fele arra számít, hogy az életszínvonaluk az elkövetkező egy évben olyan mértékben fog romlani, amihez foghatót az elmúlt 20 évben nem tapasztaltak. Mit tanácsolnak ezzel kapcsolatban a pénzügyi szakemberek?

A szeptember 8-ára, vagyis holnapra eső pénzügyi tudás napja alkalmából a Partners Alapítvány és Focus ügynökség szakemberei idén is felmérték a szlovákiai családok pénzügyi helyzetét, minden eddiginél borúsabb képet festve a jövőnkről.

„A rekordméretű infláció, az emelkedő energiaárak és az általános gazdasági recesszió a következő két évben pusztító hatást gyakorolnak majd a háztartások pénzügyeire”

– állítja Andrea Kasanická Straková, a Partners group SK pénzügyi elemzője. A most közzétett felmérésük szerint a szlovákiai háztartások háromnegyedének nőttek a kiadásai, a megkérdezettek több mint felének pedig havi 100 eurónál is nagyobb összeggel. A válaszadók közel fele ugyanakkor azt állítja, hogy a bevételei alig változtak, és csaknem ugyanennyien panaszkodnak arra, hogy a bevételeik az elmúlt időszakban még csökkentek is. A kiadások növekedése a rekordszintű inflációval magyarázható, amely júliusban elérte a 13,6%-os éves rátát. Különösen az élelmiszerek (19,9%-os növekedés) és az üdítőitalok (10,2%-os növekedés) drágultak, a háztartások kiadásainak a legnagyobb részét azonban továbbra is a lakhatási és energiaköltségek tették ki. Az árak ebben a szegmensben júliusban 16,1%-kal voltak magasabbak az előző év azonos időszakához képest.

„Most, hogy az infláció meghaladja a bérek növekedési ütemét, a családok egyre több problémával lesznek kénytelenek szembenézni. Ma még nem tudjuk pontosan felmérni, hogy az emelkedő energiaáraknak mekkora hatása lesz a családi költségvetésre. Mindenesetre feltételezhető, hogy a háztartásoknak a jelenleginél nagyobb százaléka kerül nehéz anyagi helyzetbe”

– figyelmeztet Martin Slosiarik, a Focus kutatóintézet igazgatója. A Focus rendszeresen figyelemmel kíséri a háztartások kiadásainak az arányát a bevételeikhez képest. Ideális esetben ez nem haladhatja meg a jövedelem 40%-át. Ezt a fiktív küszöböt idén a háztartások 83%-a lépi át, ami 7 százalékpontos növekedést jelent 2021-hez (76%) képest. „A családok nagy része ugyanakkor már ma odafigyel a kiadásaira. A felmérés eredményei szerint a válaszadók 63%-a előre megtervezi a bevásárlásait, bevásárlólistát készít, és csaknem ugyanennyien rendszeresen nyomon követik a lakhatással kapcsolatos kiadásaikat is” – tette hozzá Straková. Szerinte azonban az év vége felé még egy kemény próbatétel vár ránk – a karácsonyi készülődés. „Az évnek ebben az időszakában a háztartások hajlamosabbak rendkívül impulzívan, érzelmileg cselekedni, jóval többet engednek meg maguknak az indokoltnál. A gyorskölcsönök és a hitelek pedig ebben a helyzetben veszélyes pénzügyi csapdának számítanak” – vallja a Partners group pénzügyi elemzője.

Hogyan tudnánk ebben a nehéz helyzetben is megóvni a megtakarításinkat? Maroš Ovčarik, a Partners Investmenst vezérigazgatója szerint egy-egy jó befektetéssel meg tudjuk védeni a jövedelmünket a magas inflációtól.

„Szlovákiában azonban a családok nagy része még mindig gyanús szemmel tekint a befektetésekre, és nem tesz félre elegendő pénzt sem a nehezebb időkre. A háztartások 26%-a nem képez tartalékokat, szemben a tavalyi 22 százalékkal. A pénzügyi elemzők által ajánlott vésztartalékot, a havi bevételek hatszorosának megfelelő összeget, a családok alig 16 százaléka tartja a számláján, míg tavaly ez az arány 20 százalék körül mozgott”

– figyelmeztet Ovčarik.

Az Allianz Global Wealth Report 2021-es adatai szerint egy szlovákiai polgár átlagos nettó pénzügyi vagyona 7531 euró körül mozgott, ez azonban időközben a magas infláció miatt alaposan megcsappant. „Míg tavaly a háztartások együttesen 1,3 milliárd eurót veszítettek a bankokban elhelyezett megtakarításaikon, idén az infláció miatti veszteség már meghaladta az 5 milliárd eurót. A megtakarítások értékének a védelme érdekében célszerű a megtakarítások legalább egy részét befektetni, hogy olyan hozamot érjünk el, amelyet a banki folyószámla vagy takarékszámla képtelen biztosítani” – tanácsolja Ovčarik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?