<p>Szlovákia rendkívül nehéz időszakban veszi át az Európai Unió soros elnöki tisztét. Nagy-Britannia kilépése az EU-ból segíthet Robert Kaliňáknak is a helyén maradni.</p>
A brexitről fog szólni a szlovák elnökség
Felerősödhetnek az euroszkeptikus hangok a szlovák belpolitikában is a brit népszavazás miatt, ami az unióval szemben a legélesebben fogalmazó politikusoknak kedvez. Bár Robert Fico sem üt meg mindig pozitív hangot Brüsszellel szemben, a harmadik Fico-kormány politikáját uniós szempontból az integrációpárti Híd és Sieť jelenléte is befolyásolja. Az események a leginkább az erőteljesen euroszkeptikus ellenzéki vezérnek (és EP-képviselőnek), Richard Sulíknak és a határozottan EU-ellenes Marian Kotleba szélsőséges pártjának kedvezhetnek. Sulík tegnap úgy reagált, a britek kiállították a számlát Brüsszelnek, és azzal ijesztgetett, Nagy-Britannia példáját további uniós országok követhetik. „A hölgyek és az urak Brüsszelben tartósan ignorálják az állampolgárok akaratát, így a britek döntöttek. Nem akarják, hogy valakik Brüsszelből, kellő demokratikus felhatalmazás nélkül korlátozza őket” – írta Facebook-oldalán a Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke. Ennél sokkal mérsékeltebben fogalmazott Martin Poliačik, az SaS képviselője, aki szerint mindent meg kell tenni azért, hogy hasonló forgatókönyv ne váljon valóra más országokban is.
Erősödő szélsőség
Várhatóan erősödnek azok a szélsőséges mozgalmak is, amelyek radikálisan EU-ellenesek, elsősorban az erre a retorikára építő Marian Kotleba. Pártja, az ĽSNS tegnap örömtelinek nevezte a brit népszavazás eredményét. A szélsőségesek mai pozsonyi felvonulásának témája is a „brüsszeli diktátum” elleni harc, Kotleba beszédet akar mondani a rendezvényen.
Szlovákiában ugyanakkor továbbra is kisebbségben vannak azok, akik az EU-n kívül látnák az országot, a Focus közvélemény-kutató ügynökség felmérése szerint arányuk alig több mint 22%.
Kaliňák fellélegezhet
Robert Fico miniszterelnök tegnap a kormány rimaszombati ülése előtti nyilatkozatában arra figyelmeztetett, az EU alapvető politikáit kell megváltoztatni a brit döntés következtében, ugyanakkor nem feledkezett meg a helyzetet saját politikai szempontjából is értékelni. Fico azt kérte az ellenzéktől, fejezze be „destrukciós” tevékenységét a brexit miatt. Andrej Danko házelnök (SNS) szintén kihasználta a helyzetet, hogy nyugalomra intse az ellenzéket. Korábban a sajtóban megjelent latolgatások arra utaltak, brexit esetén biztosan megtarthatja székét Robert Kaliňák belügyminiszter is: legalább a szlovák EU-elnökség, azaz 2016 végéig.
A szlovák kormánynak ugyanis egy tapasztalt miniszterrel egyszerűbb lesz levezényelni a féléves elnökséget, amelynek kulcskérdése mostantól a brit kilépés menedzselése.
Kaliňák legvalószínűbb utódjaként eddigi államtitkárát, Denisa Sakovát emlegették, valószínűtlen azonban, hogy egy, a nagypolitikában járatlan jelöltet neveznek ki a kulcsfontosságú belügyminiszteri posztra ebben a válságos időszakban. Kaliňák tegnap már jelezte, a brexitnek a biztonsági feltételekre is komoly hatása lesz.
A szlovák elnökségnek nagyobb lesz a tétje az eddigieknél, bár a brit döntés árnyékában fog lezajlani. Ján Baránek politológus a TASR hírügynökségnek adott nyilatkozatában ezzel kapcsolatban arra figyelmeztetett, a szlovák EU elnökség akár „adminisztratív intézkedések végrehajtásává is silányulhat” a brexit következtében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.