<p>Pontosan 60 másodperc is elég egy betörőnek ahhoz, hogy betörjön egy lakásba. A rendőrségi statisztikák szerint a legtöbb lakást, víkend- vagy családi házat épp júliusban és augusztusban, a nyári szabadságok idején ürítik ki.</p>
A betörők nyáron nem járnak szabadságra
A nyári turistaszezon a bűnözők számára azt jelenti, hogy a lakásbetörések szezonja is javában tart. A rendkívül találékony tolvajok az ország minden nagyobb lakótelepén szerencsét próbálnak.
A legtöbb lakást délelőtt törik fel
A felderített betörések alapján készült statisztikákból kitűnik, a tettesek az esetek hetven százalékában a reggel hat és délután két óra közötti napszakban lépnek akcióba.
Az éppen üresen lévő házak, lakások természetesen könynyebb prédának számítanak számukra, de sokszor fordul elő az is, hogy az otthon tartózkodókat kijátszva jutnak zsákmányhoz. A „hivatásos” betörők minden részletre ügyelnek, ezért minden figyelmetlenségünkből, feledékenységünkből és következetlenségünkből képesek előnyt faragni.
Jobb, ha a családnév többes számban van
Alapvető szabály tehát alaposan körülnézni, mielőtt otthonról távozunk, s ellenőrizni, hogy minden ajtót és ablakot jól bezártunk-e, mert – a keserű tapasztalat ezt igazolja – egy ügyes tolvaj a fejnél nagyobb méretű nyíláson keresztül már be tud jutni, ha akar.
Ha új helyre költözünk, tanácsos mielőbb kicseréltetni az ajtózárakat. A csengőkön és a postaládákon jobb többes számban feltüntetni a családnevet (például: Kovácsék), az elvált, megözvegyült nők is inkább hagyják ott férjük névtábláját (is).
Ismerősük is vigyázhat a lakásra
Óva int a rendőrség a különféle házaló álügynököktől is, akik rendszerint valamilyen cég (például a biztosítók, a villamos vagy a gázművek) alkalmazottaiként mutatkoznak be, s valamilyen díjbefizetési vagy éppen díjtérítési történettel állnak elő, csak hogy megtévesszék, kifoszthassák a gyanútlanabb lakókat.
Soha ne tegyük a kulcsot a lábtörlő alá és a virágtartóba, meg más olyan helyre, ami a tolvajnak is könnyen az eszébe juthat. Ha huzamosabb időre elmegyünk otthonról, megbízható ismerősünket, szomszédunkat kérjük meg a lakás ellenőrzésére, a postaláda rendszeres ürítésére.
Minél több a biztonsági technika, annál jobb
Semmi esetre se hagyjunk olyan üzenetet, hogy szabadságon vagyunk, mert ez egyfajta „meghívó” a betörőnek. Egyébként minél kevesebb riasztóberendezéssel van ellátva egy otthon, annál nagyobb az esélye, hogy kirabolják, ugyanis a jól és látványosan védett épületekbe rendszerint nem hatolnak be illetéktelenek.
A rendőrség szerint jobb egy kis piackutatást végezni, mielőtt valaki biztonsági technikát vásárol – nem célszerű az első üzletben az első berendezést megvenni.
S ha mégsem sikerül megóvnunk otthonunkat a betörőktől, tartsunk be néhány további szabályt: azonnal értesítsük a rendőrséget a 158-as telefonszámon, s míg a helyszínre nem érkeznek, mindent hagyjunk úgy, mint ahogyan a tettes „hagyta” nekünk.
Ez azért szükséges, mert a legkisebb beavatkozással is értékes nyomokat tüntethetünk el, amelyek nélkül nehezebb azonosítani, kézre keríteni a tolvajt. A rendőrség szerint jó, ha az ellopott tárgyakról listát készítünk. (dem, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.