A betegekkel nyeletik le a keserű pirulát

Pozsony |

<p>Hétfőtől az Általános Egészségbiztosító (VšZP) ügyfeleire elképzelhetetlennek tűnő, de mégis valós teher hárul: a patikákban a gyógyszerek teljes árát meg kell fizetniük. Az olyan gyógyszerekét is, amelyek esetleg több tíz vagy száz euróba kerülnek.</p>

 

A körzeti és gyermekorvosok, valamint a magánszakorvosok többsége ugyanis egyelőre nem írta alá az új szerződéseket a VšZP-vel, a régiek pedig ma lejárnak. Az orvoskamara, a Magánorvosok Társulása, a Zdravita társulás és a Gyermekorvosok Társulása tegnap jelentette be, hogy tagjai pénzt kérnek a betegektől egyes vizsgálatokért. Ha pedig július 6-áig sem sikerül megegyezniük a biztosítóval arról, hogy több pénzt kapjanak, akkor minden beavatkozásért fizetni fognak a páciensek. Ellátást tehát kapnak, de csak fizetség ellenében, gyógyszert is ír fel az orvos, de a betegnek a teljes árat meg kell fizetnie, mert a törvény szerint az orvos nem írhat fel gyógyszert olyan biztosító kontójára, amellyel nem áll szerződésben.

A biztosító azt állítja, hogy mindent a törvény értelmében tett, az orvosok szerint viszont nem tárgyalt velük, sőt Marcel Foraival, az intézmény vezérigazgatójával sem tudtak találkozni tegnap, mivel szabadságon van.

Zuzana Zvolenská egészségügyi miniszter rámutatott, a tárca 50 millió eurót oszt szét az orvosok között, ebből pedig a most többletfizetséget követelő orvosok is kapnak. Zvolenská szerint annak, hogy az orvosok megkapják ezt az állami segítséget, feltétele, hogy szerződésben álljanak a VšZP-vel. Az 50 milliót az állam az orvosok és nővérek béremelésére adja, a VšZP-n keresztül. Amit most követelnek a magánorvosok, arra a biztosítónak Zvolenská szerint nincs pénze.

Az orvoskamara hétfőn tárgyal a miniszterrel. A biztosító ügyfelei pedig egyet tehetnek: érdeklődnek orvosuknál, hogy szerződésben áll-e a biztosítóval. Ha nem, akkor vagy fizet a páciens, vagy egyenesen egy kórházi szakorvoshoz fordul, a kórházak ugyanis aláírták a szerződéseket. (Itt is előfordulhat azonban, hogy az orvos csak a kórházban dolgozik, de nem alkalmazottja a kórháznak, és nem írta alá a szerződést.) Arra azonban nincs válasz, hogy hova forduljon a szülő, ha mondjuk bárányhimlős vagy influenzás a gyereke. Vagy keres egy olyan gyerekorvost, aki már megkötötte az új szerződést, vagy marad az orvosánál, aki esetleg nem kötött szerződést, de ebben az esetben a gyógyszert a szülő kénytelen megfizetni, jövő hét péntektől pedig – ha addig sem születik egyezség – a vizsgálatért is fizet.

A VšZP szerint az orvosok 42 százaléka már aláírta a szerződéseket. Az ügyfeleknek pedig azt ajánlja, ne fizessenek sem az orvosnál, sem a gyógyszertárban, mert az orvosoknak és a gyógyszerészeknek is megtéríti a költségeit. (sán, TASR)

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?