95 éve építették meg az első vasbeton közúti hidat

Az Esztergom és Vidéke 1907. november 3-án a következő cikket közölte: „Garamkövesden épül jelenleg hazánk egyik legérdekesebb és legszebb technikai alkotása. Az építés munkálatai már fölötte előhaladtak. Az új híd három nyílású ívhíd lesz, mely teljesen vasbetonból, a technika legmodernebb építőanyagából készül.

Az eredeti, 1908-ban épült hídAz Esztergom és Vidéke 1907. november 3-án a következő cikket közölte: „Garamkövesden épül jelenleg hazánk egyik legérdekesebb és legszebb technikai alkotása. Az építés munkálatai már fölötte előhaladtak. Az új híd három nyílású ívhíd lesz, mely teljesen vasbetonból, a technika legmodernebb építőanyagából készül. A hídfők, valamint a két mederpillér alapja, melyekbe több mint 2000 köbméter beton lett beépítve, már elkészült, mely legnehezebb munka befejezése után a felépítmény elkészítése rohamosan fog előrehaladni. A garamkövesdi Garam-híd különleges szerkezeténél fogva a maga nemében egyedülálló lesz a kontinensen s ezért megérdemli az érdeklődést az ország szakköreitől. A híd tervezője Kovács Sebestyén Aladár (1858-1921), mérnök, műegyetemi tanár és a József Műegyetemi vízépítési tanszéknek a rektora.”

Az Esztergom és Vidéke 1908. jan. 16-án a következő cikket közölte: „Épül a garami híd. E napon bocsátották le az épülő hídnak az impozáns faalkotmányát, mely a vasbeton íveket tartotta. A szabadon álló ívek, melyek az ország, sőt a kontinens ez idő szerint legnagyobb ívei előre jelzik, hogy az ország egyik legszebb hídja lesz.”

1908 július – három napig tartott a próbaterhelése a hídnak, százezer kg súlyú kaviccsal, majd negyven kaviccsal telt zsákkal túlterhelt lokomobilt vontattak a hídon keresztül. A híd kiállta a próbát. 1908 aug. 4-én adták át a nagyközönségnek használatra. Jelen volt a minisztérium, a megye, Garamkövesd, Párkány és Nána képviselete.

A híd építéséről beszámolt az Esztergomi Friss Újság 1908. júl. 30-i 173. száma, 179. száma és aug. 6-i száma. Az augusztus 6-i cikk szövege: „A Garamkövesdi vasbetonhíd felülvizsgálata kedden ment végbe. Esztergom vármegye közönségének képviseletében az alispán helyettes Pongrácz Kázmér vármegyei főjegyző jelent meg. Képviselve volt még Hont vármegye közigazgatása is, valamint a szomszédos falvak elöljárósága. A gyülekezés Garamkövesd községházán volt, honnan az érdekeltségek képviselői a kereskedelmi kormány kiküldöttjeivel együtt a hídhoz mentek. A vizsgálat a hídon mindent rendben talált. A hídon már megkezdődött a forgalom.”

A hídról két fénykép van tulajdonomban. Az egyiket a Budapesti közlekedési minisztérium archívumából kaptam. Ez 95 éves, 1908-ban készült. A bal alsó szélén egy földhenger látható és az első ív alatt egy kőoszlop, amely Esztergom és Hont vármegye határát jelzi. A másik fényképet én készítettem mint Esztergomi gimnazista 1943-ban (60 éves). Ez az utolsó fénykép a hídról, mivel 1945 elején a németek a hidat felrobbantották.

1961-ig ideiglenes fahíd volt a Garamon. 1961-ben új híd épült előregyártott panelelemekből a régi ívszerkezetű híd pillérein. A pillérek statikai számítások alapján megfeleltek a tervezett terhelésnek. Ez a híd van forgalomban most.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?