<p>Havi 500 eurós bruttó fizetés helyett 570 eurós fizetésig mérsékli majd a kormány az egészségbiztosítási járulék mértékét. A minimálbérért dolgozók egyáltalán nem fizetik majd ezt járulékot, nettó keresetük 32 euróval nő majd. </p>
A foglalkoztatottság növelése érdekében a kormány a legalacsonyabb keresetűek járulékterheinek a csökkentését tervezi – az erről szóló javaslatot szerdán bocsátották tárcaközi egyeztetésre. Eszerint a havi 570 eurónál kisebb bevétellel rendelkező alkalmazottak jövőre a jelenleginél kisebb mértékű egészségbiztosítási járulékot fizetnek, a minimálbéren élők pedig egyáltalán nem fizetnek majd ilyen járulékot. Az eredeti, augusztusban nyilvánosságra hozott elképzelés szerint 500 euró lett volna a plafon, de a napokban bejelentett módosítás szerint 570 euróig tart a kedvezmény.
Peter Kažimír pénzügyminiszter szerint az intézkedés kompenzálja a munkaadók növekvő járulékterheit, amit a minimálbér emelése okoz. Az ennél magasabb bruttó bérrel rendelkezők járulékterhei nem változnak. Jövőre a minimálbér havi 380 euróra emelkedik a jelenlegi 352-ről, akik ennyit keresnek, azok egyáltalán nem fizetnek majd egészségbiztosítási járulékot. A bevételek növekedésével a leírható tétel csökken, a javaslat szerint plusz egy euró a bevételben két euróval csökkenti a leírható tétel nagyságát. Egy havi 450 eurót kereső munkavállaló így például jövőre 8,40 eurót fizet majd egészségügyi járulék gyanánt, a jelenlegi 18 euró helyett. Ezzel párhuzamosan csökkennek a munkáltatók járulékterhei is, ők a jelenlegi 45 euró helyett csak 21 eurót fizetnek majd az alkalmazottak után.
A járulékteher csökkentése mintegy 12 euróval növeli majd a minimálbérért dolgozók nettó bevételét, ami a minimálbér emelésének hatására további 20 euróval emelkedik, vagyis összesen mintegy 32 euróval nagyobb havi nettó keresetre számíthatnak.
A pénzügyminisztérium mellett működő Pénzpolitikai Intézet (IFP) számításai szerint a változás több mint félmillió munkavállalót érint, a járulékterhek csökkenése miatt pedig nagyjából 146 millió euróval kisebb összeg folyhat be az államkasszába. Martin Filko, a Pénzpolitikai Intézet igazgatója szerint azonban az intézkedésnek köszönhetően a legelmaradottabb régiókban is nőhet a foglalkoztatottság.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.