30 évért 269,50 euró nyugdíj

<p>Pozsony. A szociális ügyi minisztérium a ledolgozott évek alapján járó minimálnyugdíj bevezetését javasolja. A jogszabály szerint azok számíthatnak járadékuk emelkedésére, akik legalább 30 évet ledolgoztak.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Minimálisan 269,50 eurót kapna az a nyugdíjas, aki élete során legalább 30 évet ledolgozott, áll a szociális ügyi minisztérium által kidolgozott törvénytervezetben. Az érdekegyeztető tanács már rábólintott a tervezetre, amely így hamarosan a kormány, majd a parlament elé kerülhet. A szaktárca már júliusban életbe léptetné a módosítást.

A törvény a ledolgozott éveknek megfelelően határozná meg a minimális nyugdíj összegét, pontosabban azt a határt, amire ki kell egészíteni a nyugdíjas járadékát, ha annál kevesebbet keres. Az első méta a 30 ledolgozott év, ennek felelne meg a 269,50 eurós nyugdíj. Aki ennél kevesebbet kap, annak a Szociális Biztosító nyugdíj-kiegészítésként kifizeti a különbözetet. A határösszeget a létminimum és a ledolgozott éveknek megfelelő állandó alapján állapítaná meg a jogszabály.

A 30 évnek a létminimum (198,09 euró) 136 százaléka felel meg. 39 ledolgozott évig évente 2 százalékponttal emelkedne ez az arány, vagyis 39 ledolgozott évért már a létminimum 154 százaléka, azaz 305,06 euró jár majd. 40 ledolgozott évtől kezdődően már évente 3 százalékponttal emelkedne az arány, így 45 szolgálati évvel rendelkező nyugdíjas már a létminimum 172 százalékát, 340,71 eurót kapna. A 45 év nem a maximum, ha valaki ennél többet dolgozott, akkor azt is figyelembe veszik.

Mi számít

ledolgozott évnek?

A szolgálati évekbe nemcsak a ledolgozott évek, hanem a táppénzen töltött időszak, az anyasági és a gyes is beszámít, és jár a kiegészítés a rokkantnyugdíjasoknak is, vagyis beszámítják azt az időszakot, amely alatt rokkantnyugdíjat kaptak. A ledolgozott időszakba a részmunkaidőben ledolgozott évek is beszámítanak, a legalacsonyabb, még figyelembe vett kereset a havi 200 euró lesz. Az 1993 előtt ledolgozott éveket teljes egészében figyelembe veszik majd a minimális járadék meghatározása során.

A minimális nyugdíjra vonatkozó határértékeket évente valorizálják majd, a jelenleg meghatározott összegek az idén érvényes létminimum összegének felelnek meg. A minisztérium 2016-ra 199,68 euró, 2017-re pedig 203,48 euró létminimummal számol. A tervezet hatástanulmánya alapján idén mintegy 75 ezer ember kaphat kiegészítést a nyugdíjához, jövőre ez a szám 72 ezerre csökkenhet, 2017-ben pedig mintegy 68 ezren lesznek majd, akik pluszpénzre számíthatnak.

Kinek lesz jó?

A jogszabály mindenképpen előnyös lesz azoknak az egyéni vállalkozóknak, akik életük során csak a minimális kivetési alapból fizették a járulékokat. A Szociális Biztosító tavaly év végén mintegy 156 ezer olyan egyéni vállalkozót tartott nyilván, akik a legalacsonyabb kötelező járulékot fizették. Ők idén mintegy 245 eurós nyugdíjra lennének jogosultak, ha azonban legalább 40 ledolgozott évük van, akkor a járadékukat mintegy 311 euróra egészíti ki a biztosító. Ugyanígy előnyös azoknak, akik részmunkaidőre voltak bejelentve, vagy sokat voltak munkanélküliek, amikor az állam fizette helyettük a nyugdíjjárulékot. (lpj, trend)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?