<p>Katarína Hudáková, a TIS szakértője szerint egyértelműen kiderült, hogy a nagyobb kenőpénz, a társadalom szempontjából károsabb korrupció nem jelent automatikusan szigorúbb büntetést.</p>
28 euróért 5 év börtön
A korrupcióért elítéltek háromnegyede átlagos állampolgár, kevés köztük az állami alkalmazott, köztisztviselő. Leggyakrabban lefizetésért ítélnek el, a kenőpénz elfogadásáért már ritkábban. A legtöbbször készpénzt adtak, előfordult azonban, hogy pénz helyett bútort, alkoholt, pizzát vagy más élelmiszert kínáltak fel.
Hudáková szerint a korrupciós ügyekben hozott ítéletek közt is nagy az aránytalanság. Példaként említette egy munkaellenőr esetét, aki 28 euró értékben kért rizst és mogyorót „ügyintézésért”, tettét nem ismerte be, és öt évre börtönbe került. Egy másik munkaellenőrt, aki beismerte 500 euró átvételét, s vádalkut kötött, feltételes szabadságvesztéssel és pénzbírsággal sújtottak.
Gabriel Šípoš, a TIS vezetője szerint az állami alkalmazottakat korrupciós ügyekben gyakrabban mentik fel, mint az egyszerű állampolgárokat. „Tenderekkel vagy uniós alapok lenyúlásával kapcsolatos korrupciós ügyekben szinte kivétel nélkül feltételes büntetések születnek. Néhány eurós lefizetésekért viszont az esetek többségében rács mögé kerülnek a tettesek” – állítja Šípoš.
A TIS képviselői szerint csak akkor lesz előrelépés, ha a rendőrség és az ügyészség élére alkalmasabb emberek kerülnek, szigorúbban szabályozzák a vagyonbevallásokat és jobban védik a korrupciós ügyeket jelentő tanúkat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.