Új családjogi törvény született

Pozsony. Az örökbefogadás megkönnyítését és a minimális tartásdíj összegének meghatározását tartják a tegnap elfogadott családjogi törvény legfontosabb részének a képviselők és a törvény előkészítője, az igazságügyi miniszter is. Daniel Lipšic szerint modern, a kor követelményeinek megfelelő jogszabály született.

Pozsony. Az örökbefogadás megkönnyítését és a minimális tartásdíj összegének meghatározását tartják a tegnap elfogadott családjogi törvény legfontosabb részének a képviselők és a törvény előkészítője, az igazságügyi miniszter is. Daniel Lipšic szerint modern, a kor követelményeinek megfelelő jogszabály született. „A jelenlegi társadalmi feltételekhez képest az elérhető legjobb kompromisszumos megoldást fogadtuk el” – mondta lapunknak Sárközy Klára a Magyar Koalíció Pártjának parlamenti képviselője. Sárközy szerint a törvény az örökbefogadások terén nyújt a legtöbbet. A bíróságoknak három, indokolt esetben hat hónapon belül kell dönteniük, 12 hónapról kilencre rövidül a próbaidő is, amíg az örökbefogadó szülők mérlegelhetik döntésüket. A törvény a létminimum 30 százalékában határozta meg a tartásdíj alsó határát. „Ez azért is fontos, mivel vannak olyan esetek, amikor a bíróság még ma is csak 100-200 koronás összeget ítél meg” – véli Sárközy. Ugyan a jogszabály a már kiszabott tartásdíjakat nem emeli meg automatikusan, de az érintettek kérhetik a bíróságot, hogy vizsgálja felül korábbi döntését. „A tartásdíjat nem egész életre szabja meg a bíróság, időközönként felülvizsgálható” – mondta a képviselőnő.

Az új családjogi törvény a negyven évvel korábban született jogszabályt váltja fel, melyet az utóbbi időben már mindenki bírált.

A nyáron előterjesztett változat azonban nagy vihart kavart, mivel az igazságügyi miniszter szigorítani szerette volna a válás feltételeit. Daniel Lipšic azt szerette volna elérni, hogy a bíróságok ne választhassák el a házastársakat, ha ebbe nem egyezik bele az a partner, amelyik nem vádolható a kapcsolat megromlásával, és ha a válás komoly kárt okoz neki. További feltételül szabta volna a három éves különélést, mely nehezen lett volna betartható, ezért már a kormány elvetette. (lpj)

Megengedi a névtelen szülést

A törvény lehetővé teszi az úgynevezett névtelen, titkos szülést. Az anya ugyan nem titkolhatja el személyes adatait, de azokat a kórház titkosan kezeli, és megőrzésre továbbítja az egészségügyi minisztériumnak. A gyermek nevét ezután a községi önkormányzat határozhatja meg. Ha a szülő a szülést követő két hónapban nem jelentkezik gyermekéért, az jogilag szabaddá válik, tehát adoptálható lesz. (lpj, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?