Pozsony. Továbbra sem világos, hogy mennyivel emelkedik majd októbertől a minimálbér, az azonban már biztos, hogy emelkedni fog. Az érdekegyeztető tanács tegnapi ülésén ugyan napirendre került ez a kérdés, a szociális ügyi miniszter azonban a szakszervezetek és a munkáltatók kérésére visszavonta javaslatát.
Tovább emelkedik a minimálbér
Pozsony. Továbbra sem világos, hogy mennyivel emelkedik majd októbertől a minimálbér, az azonban már biztos, hogy emelkedni fog. Az érdekegyeztető tanács tegnapi ülésén ugyan napirendre került ez a kérdés, a szociális ügyi miniszter azonban a szakszervezetek és a munkáltatók kérésére visszavonta javaslatát. Ez két alternatívát tartalmazott: az egyik szerint a 8260 koronára, a másik szerint pedig 8450 koronára emelkedett volna októbertől a fizetések alsó határa. Mindkettő komoly emelésnek számít, hiszen a jelenlegi bruttó átlagbér 7600 korona. Mindkét javasolt összeg komoly emelést jelent, tavaly hosszas vita, és a munkaadók elutasítása mellett 6900 koronáról emelkedett a mai szintre a fizetések alsó határa. Tavaly szeptemberben Viera Tomanová még arról beszélt, hogy a következő emelésre csak 2008. január elsején kerül sor, ezzel indokolta a nagyobb mértékű növekedést. „A szociális partnerek nem egyezetek meg a minimálbér megállapításának mechanizmusában, ezért nem tudtuk elkészíteni a vonatkozó törvény módosítását úgy, hogy az már október 1-től érvényes legyen” – magyarázta lapunknak tegnap a szociális ügyi miniszter. Szerinte ezért már októbertől emelni lesznek kénytelenek a minimálbért. Úgy véli azonban, hogy az emelés pontos összegét a szakszervezetek és a munkaadók megegyezésére bízza. „Arról tájékoztattak, hogy júliusra képesek lesznek megegyezni az emelés mechanizmusáról, a minisztérium ezt el fogja fogadni – jelentette ki a miniszter. – Az összegről még korai beszélni, jelenleg még csak a mechanizmus alapelveiben egyeztek meg.” A megegyezést megerősítette Martin Hošták, a Munkaadók Országos Uniójának (RÚZ) titkára is. „A tárgyalások a részletekről még folynak, de az alapelvekben valóban egyetértésre jutottunk a szakszervezetekkel” – mondta lapunknak Hošták. Újdonság lesz az alsó bérhatár megállapításában, hogy először a szakszervezetek tárgyalnak majd a munkaadókkal, a törvényben lefektetett számítási módszer csak akkor lép életbe, ha nem sikerül megegyezniük. A RÚZ azonban továbbra is kitart azon álláspontja mellett, hogy a minimálbér intézményét meg kellene szüntetni, és a béreket teljesen a munkaadók és a munkavállalók közti megegyezésre kell bízni. Erre kicsi az esélyük, a kormány ugyanis jelentősen emelni akarja minimálbért, a tervek szerint szeretné, ha a ciklus végére elérné az átlagbér 60 százalékát. Jelenleg az átlag és a minimum közti arány 40 százalék.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2016. 10.26.
Őrizetben az afgán „Mona Lisa”
2012. 12.01.
Most elmarad a durva gázáremelés
2011. 12.12.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.