Pozsony. A kormány tegnapi ülésén elfogadta a nemzeti kisebbségek oktatási és nevelési koncepciójának tervezetét.
Ján Mikolaj oktatási miniszter szerint a dokumentum célja az, hogy a kisebbségi iskolákban több időt és teret szenteljenek a szlovák nyelv és történelem tanításának.
Több szlovákóra lesz?
Ján Mikolaj oktatási miniszter szerint a dokumentum célja az, hogy a kisebbségi iskolákban több időt és teret szenteljenek a szlovák nyelv és történelem tanításának. A miniszter szerint a polgárok alapvető állampolgári joga az államnyelv elsajátítása – éppen ezért a tárca által beterjesztett, és a kormány által elfogadott koncepció a szlovák nyelv és irodalom heti óraszámának növelésével számol a jövőben. A szaktárca a nemzeti kisebbségek tagjainak jobb munkapiaci érvényesülését várja a több szlovákórától.
Pék László, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének (SZMPSZ) elnöke szerint a szlovák nyelv tudásának szintje iskolától és régiótól függő – van ahol magas szintű, van ahol gyengébb. Az elnök szerint elsősorban módszertani reformra, vonzóbb tankönyvekre és a szlovák többség részéről toleráns viselkedésre van szükség. El kellene továbbá fogadni, hogy a szlovák nyelv „számunkra idegen nyelv”, és eszerint kell az oktatásához hozzáállni. Pék szerint ugyanúgy, ahogy nem várható el minden gyerektől, hogy matematikából vagy más tantárgyból kitűnő eredményei legyenek, a szlovák nyelvet sem képes mindenki magas színvonalon elsajátítani. Pék László szerint a tegnap elfogadott koncepció legveszélyesebb pontja az iskolai ellenőrzések kiszélesítésének lehetősége. Kifogásolta azt is, hogy az elképzelés szerint a magyar tannyelvű iskolákban csak a szlovák tankönyvek magyar fordítását lehetne használni. Pék figyelmeztetett arra is, hogy a koncepció lehetővé teszi az alternatív oktatás – bizonyos szaktantárgyak szlovák nyelven való oktatásának – bevezetését, ha ezt a szülők kérik.
A minisztérium szerint alacsony a magyar pedagógusok szlovák nyelvismerete. Pék László szerint normális dolog, hogy a „nap 90%-ban magyar nyelvet használó, mindennapjait magyar környezetben megélő ember szlovák nyelvtudása nem olyan színvonalú, mint egy szlovák munkakörnyezetben dolgozó emberé”. (msz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.