Szoros jobbközép győzelem a választásokon

Pozsony. Tisztán jobboldali koalíció alakulhat a hét végi szlovákiai parlamenti választások után. Bár a voksolást immáron negyedszer egymás után Vladimír Mečiar HZDS-e nyerte, az összesen 78 mandátumot szerző SDKÚ, MKP, KDH és ANO kezdheti meg a koalíciós tárgyalásokat, a kormányfőt valószínűleg ismét Mikuláš Dzurindának fogják hívni.

 

Pozsony. Tisztán jobboldali koalíció alakulhat a hét végi szlovákiai parlamenti választások után. Bár a voksolást immáron negyedszer egymás után Vladimír Mečiar HZDS-e nyerte, az összesen 78 mandátumot szerző SDKÚ, MKP, KDH és ANO kezdheti meg a koalíciós tárgyalásokat, a kormányfőt valószínűleg ismét Mikuláš Dzurindának fogják hívni.

Valóban maratonfutó. Feltehetően Mikuláš Dzurinda marad a kormányfő Somogyi Tibor-felvételeJól szerepelt az MKP, 11,16 százalékot szerzett. A negatív meglepetést a kommunisták okozták, akik a rendszerváltozás után először ülhetnek be a parlamenti padsorokba. Kihullottak viszont a nemzeti pártok és a klasszikus baloldal sem képviselteti magát az alakuló törvényhozásban. A választási eredmények a lehető legjobb üzenetet küldik a Nyugat felé az október végi EU-csúcs és a novemberi NATO-csúcs előtt.

A jobboldali pártok tegnap délután már megkezdték a tárgyalásokat a koalícióról, Dzurinda először Bugár Bélával tárgyalt. Eduard Kukan külügyminiszter egyébként a Reuters hírügynökségnek korábban bejelentette: az SDKÚ csak akkor kezd tárgyalásokat a pártokkal, ha azok elfogadják Dzurindát mint kormányfőjelöltet. Tegnap mindhárom lehetséges koalíciós partner bejelentette: nincs kifogása az ellen, hogy Dzurinda legyen a kormányfő. Már Pavol Rusko sem lát problémát abban, hogy Dzurinda legyen a miniszterelnök. Az ANO elnöke az Öt perc múlva 12 című tegnapi vitaműsorban elismerte, hiba volt részéről, hogy a kampány során óriási hangsúlyt fektetett a Markízára. Dzurinda és Rusko között korábban e miatt több éles szóváltás is volt. Az ANO elnöke megígérte, ha alkotmányos funkciót kap, megszünteti minden jogi kapcsolatát a Markízával.

Ki melyik tárcát szeretné?

Az SDKÚ részéről Eduard Kukan arra is számít, hogy ő marad a külügyminisztérium élén, Ivan Mikloš pedig valamelyik gazdasági tárcát fogja vezetni. Információink szerint az SDKÚ a közlekedésügyi és pénzügyi tárcára is igényt tart, illetve a munkaügyi és belügyminisztériumot is irányítaná.

Bár a pártelnökök óvatosan fogalmaznak, taktikai okokból nem mondanak konkrétumokat, programjaik és legfontosabb célkitűzéseik alapján sejthető, mely tárcákra tartanak igényt. A Magyar Koalíció Pártja elképzelési között szerepel a földművelési, építésügyi és környezetvédelmi minisztérium, és gondolkodik az oktatási minisztériumon is. Ez utóbbi vezetését az Új Polgár Szövetsége (ANO) is vállalná, és Pavol Rusko nem cáfolta, hogy pártja szívesen igazgatná az egészségügyi tárcát. A választások előtti nyilatkozatokból arra is lehet következtetni, hogy az ANO a pénzügyminiszteri székre is igényt tarthat. A kereszténydemokraták prioritásaiból egyértelműen adódik, hogy a védelmi, igazságügyi, szociális és belügyi tárca felé hajlanak, illetve a KDH az oktatásügyi minisztert is szívesen jelölné.

Ha az említett négy pártból jönne létre a kabinet, az SDKÚ feltételezhetően 5, az MKP 4, a KDH és az ANO 3-3 bársonyszéket kapna.

A parlamenti funkciókról egyelőre kevesebb szó esik, ám értesüléseink szerint Bugár Béla maradhat a parlament alelnöke, sőt egyesek úgy vélik, akár a parlament elnöke is lehet.

Tegnap elsőként az SDKÚ és az MKP elnöke folytatott kétoldalú tárgyalásokat, később javában folytak a bilaterális egyeztetések. Abban valamennyi jobboldali pártelnök egyetért: nagy az esélye egy jobbközép kormány létrehozásának, és bár senki sem zárta ki az esetleges tárgyalásokat a Smerrel, egyetlen pártelnök sem erre helyezte a hangsúlyt.

Mi lesz Ficóval?

Robert Fico, a Smer elnöke szombaton megismételte a választások előtti, ultimátumszerű kijelentését, hogy Dzurindával és Miklošsal nem megy kormányba; ez – elemzők szerint – jelzés volt, hogy most már nem is akar. Tegnap viszont úgy nyilatkozott, valószínűnek tartja, hogy a Smer is kormányszerephez jut. Mikuláš Dzurinda mindenesetre kijelentette, nem lát okot arra, hogy Robert Ficóval tárgyaljon, a KDH kategorikusan elzárkózik ez elől, és az ANO és az MKP is inkább négy pártban gondolkodik. A négyeskoalíció egyetlen akadálya, hogy a nyugodt négyéves kormányzáshoz 78 képviselő kevés lehet. Bugár Béla szombaton többször hangsúlyozta, 79-80 kormánypárti szavazat szükséges a parlamentben.

Rudolf Schuster államfő nem tartaná szerencsésnek, ha a kormánykoalíciónak mindössze 78 képviselője lenne a parlamentben; ennyi mandátumot szerzett a négy jobboldali erő. Schuster az ilyen kormányt nem tartaná stabilnak, ezért szerinte a Smert sem szabadna teljesen kizárni a játékból. Az elnök nem tartja valószínűnek, hogy két hét leforgása alatt felállhatna a kormány. Az STV kérdésére, hogy kommunista múltjára való tekintettel mi a véleménye a KSS viszonylag jó eredményéről, az államfő ingerülten azt válaszolta: „Mindig a kommunista múltammal vannak elfoglalva. Békén hagyhatnák már a múltamat!” (sza, mono)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?