Moszkva. Csehországra és Lengyelországra irányítja atomarzenáljának egy részét Oroszország, ha a két állam területén kiépül az amerikai rakétapajzs. Ezt Vlagyimír Putyin orosz elnök közölte Robert Fico szlovák kormányfővel annak tegnapi moszkvai látogatása során.
Putyin felénk fordítaná az orosz rakétákat
Fico Putyinnak is megismételte, ő is ellenzi az amerikai rakétapajzs kiépítését, akkor is, ha Szlovákiát kérnék meg a szükséges radarállomás vagy a rakétatámaszpont elhelyezésére. „Ha a szlovák kormánynak kellene erről döntenie, mi nem engednénk meg a fegyverek telepítését – jelentette ki Fico. – Látják, hogy most is csak felesleges feszültséget okoz.” A kormányfő álláspontjával továbbra is ellentétes a szlovák külügyminisztérium álláspontja, mely a NATO véleményével összhangban azt hangoztatja, hogy a rakétapajzs hozzájárul a transzatlanti térség biztonságához és semmilyen veszélyt sem jelent Oroszországra nézve. A szlovák delegáció tagja volt Ján Kubiš külügyminiszter, aki Moszkvában is védelmébe vette a rakétapajzsot. Fico véleményét nem volt hajlandó kommentálni. „A kormányfő néhányszor megismételte személyes véleményét, melyet tiszteletben tartok és tudomásul veszek” – jelentette ki Kubiš. A miniszterelnök azonban a tervezett rakétarendszert okolja azért, hogy az orosz rakétákat Szlovákia-közeli célokra irányítják. „Nem vagyok sem katona, sem szakértő, nem tudom, hozzájárul-e a térség biztonságához” – mondta az amerikai rendszerrel kapcsolatban Fico. – Az azonban tény, hogy amint létrejön, olyan orosz fegyvereket irányítanak a támaszpontokra, melyeknek eddig más célpontjaik voltak. És mivel az új célpont itt van a kertek alatt, Szlovákiának ebből semmi haszna sem származhat.” František Kašický védelmi miniszter teljes mértékben osztja miniszterelnöke álláspontját.
Robert Fico a közös fegyvergyártásra is javaslatot tett. „A szlovák kormány nem fél a fegyvergyártástól” – jelentette ki az orosz miniszterelnökkel, Mihail Fradkovval folytatott megbeszélésen. – Nem ismétlődhet meg az 1990-es évek elején kialakult helyzet, amikor emberi jogokra hivatkozva tiltották meg számunkra a fegyvergyártást, majd bírálóink elfoglalták az általunk szabadon hagyott piacokat.” Robert Fico nem tart attól, hogy a NATO-tagságunkkal járó kötelezettségek akadályoznák az együttműködést Oroszországgal a fegyvergyártás területén. Azt is kijelentette, hogy Szlovákia betartja minden, szerződésben vállalt kötelezettségét.
A kormányfő leporolta elődje, Vladimír Mečiar tervét is az 1990-es évek elejéről: a szlovák és az orosz fél memorandumot írt alá a Kassa és a pozsonyi Duna-kikötő között megépítendő széles nyomtávú vasútról. Fico szerint ezzel Szlovákia a kelet-európai régió logisztikai központjává válhat.
A szerző a Sme munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.