külpolitikai elemző.
Milyen hatással lehet Pakisztánra a Benazir Bhutto elleni merénylet?
Nagy a valószínűsége annak, hogy Pakisztánban a történtek után elszabadul a pokol, számos tüntetés lesz. Nagyon sok múlik jelenleg Pervez Musarraf pakisztáni elnökön, mennyire lesz képes stabilizálni a helyzetet. Különösen azután, hogy a nyugati országok vezető politikai képviselői számára már nem ő volt az egyes számú pakisztáni politikus – a Nyugat egyre nagyobb hangsúlyt fektetett Bhutto személyére. Musarrafnak jelenleg nemcsak Pakisztán belpolitikai, hanem külpolitikai helyzetét is meg kell oldania.
A jövő év elején parlamenti választásokat kellene tartani Pakisztánban. Ön szerint valóban sor kerül erre, vagy a szavazást Bhutto halála után elhalasztják?
Ez elsősorban attól függ, milyenek lesznek a reakciók erre az eseménysorozatra. Ha elszabadulna a pokol, tüntetésekre és fegyveres összecsapásokra kerülne sor, akkor nem kizárt az sem, hogy Pakisztánban ismét bevezetik a rendkívüli állapotot, és a választásokat elhalasztják. Ez teljesen valószínű fejlemény lehet, viszont azt sem lehet kizárni, hogy Musarrafnak sikerül annyira stabilizálni a helyzetet, hogy januárban megtarthatják a választásokat.
Mit jelentett Benazir Bhutto a világpolitikában?
Ő volt a világ első női miniszterelnöke egy muzulmán országban, s ehhez hasonló még mindig nagyon kevés van az iszlám világban. Pakisztán belpolitikai, de egyben külpolitikai viszonylatában is egy demokratikus vonalat képviselt – még akkor is, ha ez egy tipikus, harmadik világra jellemző demokrácia volt, korrupcióval, keleti jellegű politizálással. Az utóbbi időben a nyugati nagyhatalmak is jelezték, Bhutto személye még talán Musarrafnál is elfogadhatóbb számukra. (dem)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.