Nyitrán harcra kész az ötödik kar

Nyitra. A magyar pedagógusképzés intézményes kereteinek biztosítására vonatkozó 2001. január 24-i kormányrendelet teljesítésének tekinti a Nyitrai Konstantin Egyetem rektora a Közép-európai Tanulmányok Karának megalakulását.

Nyitra. A magyar pedagógusképzés intézményes kereteinek biztosítására vonatkozó 2001. január 24-i kormányrendelet teljesítésének tekinti a Nyitrai Konstantin Egyetem rektora a Közép-európai Tanulmányok Karának megalakulását. Daniel Kluvanec a kar tegnapi ünnepélyes megnyitóján elmondta: jövőre lesz negyvenöt éve, hogy Nyitrán magyar pedagógusokat készítenek fel, és ezt a képzést megfelelő színvonalon még sokáig csak a nyitrai egyetem tudja nyújtani, mert pedagógiai kara, intézményes háttere és hagyományai is adottak hozzá. A rektor hangsúlyozta, az egyetem vezetése a továbbiakban is támogatja az új kar fejlődését, de az, hogy mennyire lesz képes lépést tartani a hazai és külföldi oktatási intézményekkel és konkurálni a Komáromban létrejövő Selye János Egyetemmel, ezentúl a vezetőin múlik. A kari tanács megalakulásáig és a dékán megválasztásáig az egyetem rektora László Béla professzort bízta meg a kar vezetésével, új feladata a tanári kar, valamint a magyar diákok átiratkozásának megszervezése is. László Béla ünnepi beszédében a hallgatók és a kollégák támogatását kérte, hangsúlyozva, hogy az „új karnak, akárcsak egy újszülöttnek, fokozott figyelemre és szeretetteljes légkörre van szüksége.” Zilahy László, a Magyar Köztársaság Oktatási Minisztériumának osztályvezetője köszöntőjében elmondta, hogy a határontúli magyar felsőoktatás nagy napjának tekinti 2003. november 27-ét, és örül annak, hogy a szlovákiai magyarságra még egy ilyen ünnep vár – a komáromi egyetem megnyitása.

Az Apáczai Közalapítvány kuratóriumi elnökének, Kőnig Sándornak a jelenlétében tegnap nyitották meg Nyitrán a 48 magyar egyetemistának otthont adó Református Szakkolégiumot is – az átadást megelőzően Erdélyi Géza püspök tartott istentiszteletet a helyi református templomban.

A Konstantin Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karán a 2004-2005-ös akadémiai évben hungarisztika, matematika, módszertani, és alsó tagozatos tanítói tanszékekkel kezdi meg működését. A tervek szerint a kulturális szakemberképzést az etnokulturológia, euroregionalisztika szakok biztosítanák, ezek esetében azonban még nem zárult le az akkreditációs folyamat. Bár az átiratkozás a magyar szekció mintegy hétszáz diákja számára nem kötelező, azzal számolniuk kell, hogy amint az új karon beindul a képzés, a többi karon megszűnnek a magyar tagozatok. Az országban jelenleg hozzávetőleg 300 magyar tannyelvű alapiskola működik, ahol szüksége lesz a nyitrai egyetem ötödik karán végzett magyar pedagógusokra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?