Nastase: módosítsák vagy függesszék fel

Pozsony. Szlovákia és Románia továbbra is rendszeresen konzultál a magyar kedvezménytörvényről, mert mindkét kormány szerint a jogszabályt összhangba kell hozni az európai értékrenddel és az érvényes kisebbségvédelmi elvekkel – jelentette be Mikulás Dzurinda.

Test- és véleményközelben ČTK-felvételA szlovák kormányfő elsősorban a kétoldalú gazdasági kapcsolatok és a kölcsönös idegenforgalom további bővítésének lehetőségéről tárgyalt Adrian Nastase román miniszterelnökkel, aki ma román befektetési fórumot nyit meg fővárosunkban. Kifejtették álláspontjukat a magyar jogi normáról is. Az eszmecserét követő nemzetközi sajtótájékoztatón lapunknak arra a kérdésére, vajon a román fél egyetért-e azzal a budapesti elképzeléssel, hogy a kedvezménytörvény módosítása csupán a Magyarország európai uniós csatlakozásáról döntő népszavazást követően kerüljön az Országgyűlés napirendéjre, a bukaresti kormányfő így válaszolt: az Orbán-kormány a magyarországi képviselőházi választások előtti kampányban olyan törvényt fogadott el, amely inkább tizenkilencedik századi kérdéseket kíván megoldani. „Azóta az európai szervezetek, a Velencei Bizottság, az új magyar kabinet és az érintett kormányok azon fáradoznak, hogy a jogszabályt miként lehet eurokomformmá tenni, holott inkább a most kezdődő századunk fontos kérdéseire kellene összpontosítanunk. Annál is inkább, mert Romániában és Szlovákiában is a magyar kisebbség érdekérvényesítése a kormányban és a törvényhozásban megoldott – mondta a román miniszterelnök, s így folytatta: – Érthetetlen számomra, hogy a jelenlegi magyar kabinet miért halogatja a vitatott jogi norma módosítását.” Budapest tavaly a magyar helyhatósági választásokra hivatkozva kért türelmet, legújabban pedig az EU-csatlakozásról döntő népszavazásra hivatkozik. „Az események tovább sorjáznak, hiszen jövőre például Romániában rendeznek helyhatósági választásokat és államfőt is választunk. Ezért elvárjuk a budapesti kormánytól a kedvezménytörvény mielőbbi módosítását, vagy pedig azt, hogy a magyar parlament döntéséig függesszék fel a jogszabály hatályát” – hangoztatta a román kormányfő. Pozsonyi vendéglátója hozzátette: mindkét kormány szerint kívánatos lenne, ha a tervezett módosítás előtt a magyar fél megküldené nekik az új normaszöveget, mert a törvény módosítása Budapest szuverén joga, de a kedvezményezettek a szomszédos országok magyar nemzetiségű állampolgárai, ezért a törvény csak az ottani kormányok beleegyezésével érvényesíthető. (-y-f)

Rolf Ekéus az MKP vezetőivel tárgyalt

Pozsony. Rolf Ekéus, az EBESZ kisebbségi főbiztosa tegnap Bugár Bélával, az MKP elnökével és Bárdos Gyulával, a magyar párt parlamenti frakciójának vezetőjével tárgyalt. Mindketten hangsúlyozták a svéd diplomatának: a módosítással semmiképpen sem sérülhetnek a törvény eredeti céljai, s azt is szorgalmazzák, hogy az oktatási támogatás megpályázásának a lehetősége országunkban a szlovákiai magyar szülők, illetve a pedagógusok szövetségének helyi szervezeteit illesse meg. A két hazai magyar politikus felhívta Ekéus figyelmét arra, hogy lelassult a komáromi magyar egyetem megalapításával kapcsolatos politikai előkészítő folyamat. „Márpedig az MKP ragaszkodik ahhoz, hogy ez a felsőfokú intézmény a kormányprogramban megszabott módon és időben alakuljon meg” – tette hozzá lapunk megkeresésére a pártelnök. (Sz. J.)

Feljavított Jürgens-jelentés

Budapest. Erik Jürgens, az ET raportőre elfogadta a magyar észrevételek többségét, és beépítette őket a státustörvényről készített jelentésének most, Párizsban véglegesített tervezetébe. Magyar szempontból jelentősen javult a Jürgens-jelentés; az Európa Tanács jogi és emberjogi bizottságában elfogadott módosító javaslatok után ma már a tervezet nem látszik elfogadhatatlannak.

Tabajdi Csaba, a testület magyar tagja elmondta: ami kritikai elem megmaradt a szövegben, az a státustörvény elfogadásának egyoldalú módjára vonatkozik. A román és szlovák bírálatokat a Párizsban véglegesített szöveg lényegi vonatkozásokban már nem osztja – erősítette meg Tabajdi. Hozzátette: már nincs szó a státustörvény állítólagos területenkívüliségéről és a jogszabály diszkriminatív jellegével kapcsolatos kitételek is hiányoznak a szövegből, illetve ezeket az EBESZ kisebbségi biztosának véleményeként idézi. A jelentés új változata is úgy foglal állást azonban, hogy ilyen jellegű kisebbségi törvényeket egyetlen ország sem fogadhat el egyoldalúan, csak az érintett szomszédokkal együttműködésben, egyetértésben. Még nem dőlt el, hogy a jelentés áprilisban vagy júniusban kerül-e a plenáris ülés elé. (nsz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?