Pozsony. A parlament ma délutáni, rendkívüli ülésén tárgyalja a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) Ivan Mikloš miniszterelnök-helyettes ellen benyújtott bizalmatlansági indítványát. Javaslatukat a kormány – szerintük minősíthetetlen – gazdasági eredményeivel magyarázzák, s Ivan Miklošt hibáztatják.
Mikloš: félrevezető indítványindoklás
Pozsony. A parlament ma délutáni, rendkívüli ülésén tárgyalja a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) Ivan Mikloš miniszterelnök-helyettes ellen benyújtott bizalmatlansági indítványát. Javaslatukat a kormány – szerintük minősíthetetlen – gazdasági eredményeivel magyarázzák, s Ivan Miklošt hibáztatják. A miniszterelnök-helyettes tegnap félrevezetőnek nevezte az indítvány indoklását, mert szerinte a felsorolt gazdasági adatokat – habár valósak – az ellenzéki mozgalom félremagyarázza. Illusztrációképpen a gazdasági fejlődés ütemének alakulását hozta fel: a HZDS egyértelműen negatívan értékeli a Dzurinda-kormány idején elért gazdasági fejlődést, Mikloš szerint azonban az 1999-ben és 2000-ben bekövetkezett 0,6, illetve 1,2 százalékos elmaradásunk az Európai Unió országainak fejlődési szintjéhez képest az előző kormány gazdaságpolitikájának az „eredménye”. Az említett két évben azonban az új kormány stabilizációs politikájának köszönhetően megerősödött a gazdaság, s ez már 2001-ben éreztette hatását. A múlt évben a gazdasági növekedés 1,6 százalékkal haladta meg az EU átlagát, idén ez az érték várhatóan 2,3 százalék lesz. Mikloš közölte, pártja, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió még nem döntött arról, hogy az ellene benyújtott bizalmatlansági indítványról szóló szavazást összekötik-e a kormány elleni bizalmatlansági szavazással.
Bizalmi vagy bizalmatlansági szavazás?
Pozsony. Az alkotmány nem ismeri a kormány elleni bizalmatlansági szavazás intézményét, csak bizalmi szavazást tesz lehetővé. A bizalmi szavazást azonban nem lehet összekapcsolni a Mikloš elleni bizalmatlansági indítványról szóló szavazással, mert ezáltal az a képviselő, aki nem akarja leváltani Ivan Miklošt, és nemmel szavaz a HZDS indítványára, az egyben megvonja a bizalmat a kormánytól. „Az alkotmány szellemével nem lenne ellentétes a kormánytag leváltásáról szóló szavazás összekapcsolása a kormány menesztéséről szóló szavazással, de a jelenlegi szöveg ezt nem teszi lehetővé” – mondta az Új Szónak Mészáros Lajos alkotmánybíró. Mikuláš Dzurindának azonban van egy másik lehetősége is: kijelentheti, hogy Ivan Mikloš leváltása esetén ő és vele együtt kormánya is lemond. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.