Pozsony. Elfogadta a parlament a munkatörvénykönyv módosítását, mely szeptember elsejétől lép érvénybe. A módosítás mellett 83 képviselő szavazott, ellene 61. A parlament csak a koalíciós képviselők módosító javaslatait fogadta el, az ellenzékiek közül mindössze egyetlen kisebb módosítást, Lucia Žitňanská (SDKÚ) javaslatát az alkalmazotti jogviszony definíciójának pontosítására.
Megmunkálták a törvényt
A kormányfő a koalíció sikerének tartja az elfogadott munkatörvénykönyvet. „A törvény megfelel a kormányprogramban vállaltaknak, a munkavállalók számára készült, erősíti helyzetüket, megfelel a modern Európa követelményeinek” – fejtette ki Robert Fico. Viera Tomanová szociális miniszter szerint a tárgyalás kezdettől fogva a megegyezésre irányult. „Két olyan módosító javaslatot is elfogadtunk, amely véleményem szerint a munkavállalók ellen vannak” – mondta a miniszter. Ján Slota kompromisszumnak nevezte az elfogadott törvényt. „A koalíciós pártok politikája arról szól, hogy kompromisszumra jussunk, a szavazáskor világossá vált, hogy ez történt” – mondta az SNS elnöke.
A szakszervezetek elégedettek az elfogadott módosításokkal. Miroslav Gazdík, a KOZ elnöke szerint megerősödött a szakszervezetek pozíciója, komoly tárgyalásokat tudnak folytatni a munkaadókkal. A munkáltatók szervezetei aggályosnak tartják a jogszabályt. Marián Jusko a Munkáltatók Országos Uniójának (RÚZ) elnöke szerint elsősorban a kisvállalkozók számára lesz hátrányos a törvény. „Megnőnek a költségeik, akár elbocsátásokra is sor kerülhet” – jelentette ki Jusko. Tart attól is, hogy elriasztja majd a külföldi beruházókat és negatív hatása lesz a munkahelyek kialakítására is.
Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) szerint a koalíció ugyan elrontotta a munkatörvénykönyvet, de nem olyan nagyon, mint ahogyan az kezdetben látszott. Kijelentette, hogy pártja a jövőben megpróbálja majd kijavítani a most ejtett hibákat.
A koalíciós képviselők, bár korábban azt jelezték, hogy több módosító javaslatot benyújtanak majd a parlamenti vitában, végül is nem sok új indítványt tettek a kormány által előterjesztett változathoz képest. Jozef Halecký (HZDS) módosító javaslata szerint, ha egy cégben kevesebb mint 50 szakszervezeti tag van, akkor legalább egy funkcionáriust fel kell menteni a munka alól havonta négy órára, hogy elláthassa feladatait. 50 és 100 közötti tagságnál a szakszervezeti vezető 14 fizetett órát kapna a munkaadótól, több mint száztagú szakszervezet esetében pedig 16 órát. Halecký második javaslata szerint azonos jogaik lesznek a szakszervezeteknek és az alkalmazotti tanácsoknak. Azokon a munkahelyeken, ahol nincs szakszervezet, a kollektív szerződést az alkalmazotti tanácsok is megköthetnék a munkáltatóval. A parlament elfogadta a koalíciós képviselő javaslatát, s jóváhagyta a harmadik indítványát is az orvosok túlóráit illetően, eszerint ők a megengedett heti 48 óra helyett 56-ot dolgozhatnak, ha ebbe beleegyeznek. „Nem számítottam rá, hogy javaslataim ilyen mértékű támogatást kapnak. Az orvosoknak megengedett túlóra segíteni fog az egészségügy helyzetén” – mondta lapunknak Halecký. Nem ért egyet azokkal az ellenzéki kifogásokkal, hogy a módosított munkatörvénykönyv rontaná a vállalkozói szféra helyzetét, cáfolta azokat a kijelentéseket is, hogy az alkalmazotti jogviszony bevezetésével „kényszervállalkozóból kényszeralkalmazott” lesz. „Az egyéni vállalkozókat a változás nem érinti. Csak azokat, akik akaratuk ellenére váltak vállalkozóvá. Akik továbbra is egyéni vállalkozóként akarnak dolgozni, nyugodtan megtehetik” – nyilatkozta lapunknak. (sán)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.