Már csak a talajvíz okoz gondot

Medve/Párkány. Bár a Duna szlovákiai szakasza folyamatosan apad, tegnap estig még mindig a legmagasabb, azaz harmadfokú készültség volt érvényben. Az ár levonulása után most elsősorban a talajvíz okoz gondokat.

A bősi vízerőmű alatti településeken, Szapon, Nyáradon és Medvén pár napig még nem kezdik eltakarítani az árvíz nyomait. Morva László, Medve polgármestere szerint amíg a Duna vissza nem tér medrébe, korai eltávolítani a homokzsákokat. A talajvíz több lakóház pincéjét elárasztotta, folyamatosan szivattyúzzák a vizet, a szakértők szerint nincs veszélyben a házak statikája. A Szap és Medve közötti útszakaszt az átfolyások miatt egy időre lezárták. Továbbra is zárva van a medvei határátkelő. Hogy mikor nyílik meg, az a magyar féltől függ. A személyi forgalom feltehetően már holnap, de legkésőbb pénteken, a kamionos azonban csak szeptember elsején indulhat meg. Előtte a szakembereknek alaposan át kell vizsgálniuk a hidat.

Rohamosan apad a Duna, Komáromnál közel 80, Párkánynál 110 cm-es csökkenést mértek 24 óra alatt, azonban egyre magasabbra tör a talajvíz a komáromi Erzsébet-szigeten. Ľubomír Augustín, a városi hivatal környezetvédelmi osztályvezetője elmondta, mintegy öt hektárnyi területen 50-60 cm magasan áll a víz. 7-8 szivattyú és 100 ember is dolgozik egyszerre, ám amíg a talajvíz természetes módon nem csökken, munkájuknak semmi eredménye. A víz ugyanis közlekedőedényként viselkedik, a leszivattyúzott mennyiség helyébe alulról állandóan érkezik az utánpótlás. Ennek ellenére az éjszaka is folytatják a munkát. A határátkelőhelyhez továbbra is a javítás alatt álló felnyitható hídon keresztül lehet feljutni, váltakozó irányban, egy sávon engedik az autósokat. A határon tegnap nem volt nagy torlódás.

„Sajnos semmilyen segítséget nem kapunk a védekezéshez” – panaszolta Palacka Tamás és neje, akiknek Erzsébet-szigeti háza és kertje vízben áll. – „Saját költségünkre vettünk 8 köbméter homokot, öszszesen 3200 koronáért, magunk zsákoltuk, de így sem tudtuk megvédeni házunkat. Hétfőre virradóra a ház alsó szintjén is elöntötte a talajvíz. A bútorok, a mélyhűtő, a mosógép, mind vízben áll. Mikor segítséget kértünk, a vízügyi igazgatóságon azt a választ kaptuk, hogy védje meg mindenki saját magát.” Ľubomír Augustín szerint érthető az ott lakók elkeseredése, ám akik a szigeten építkeztek, tudniuk kellett, hogy kockázatot vállalnak.

Párkányban a csökkenő vízállást látva fellélegeztek a folyóparti telkek tulajdonosai. Bár a töltések mentén még mindig tekintélyes magasságban tornyosul a víz, az apadás szemmel látható, ott is a talajvíz okoz károkat. A Duna-parton sem nyüzsögnek már az emberek, a látványhoz mindenki hozzászokott. A Párkány melletti Helembát márciushoz hasonlóan a víz most is elzárta a külvilágtól. Az érintett útszakasz megnyitása a hét végéig nem is várható. Csak vasúton közelíthető meg település, lakosainak a vasúttársaság egy különjárattal segít. A községbe a Helemba melletti erdőn keresztül visznek élelmet.

Szliva Judit, a szomszédos Garamkövesd polgármester-asszonya elégedett: a kellő időben megkezdett védekezési munkáknak köszönhetően sikerült megóvni a falut. „A Dunai Vízügyi Hatóság késedelem nélkül segített. Mintegy kétezer homokzsák tartja viszsza egy kritikus helyen a Garam felduzzadt vizét, hiszen az nem tudott befolyni a Dunába. Már nincs mitől tartanunk, az apadás elkezdődött.” – számolt be a polgármester asszony. (szp, kol, vkm)

Árvíz utáni teendők: tisztítás, fertőtlenítés

A víz sok helyen már visszahúzódott az elárasztott területekről, ám továbbra is fokozott figyelmet kell fordítani a higiéniai előírásokra, hiszen a folyó feljebb szennyvízcsatornákat is elöntött, és tetemeket is vitt a víz. Az elöntött helyiségek tisztításánál ajánlatos védőkesztyűt és vízhatlan lábbelit húzni, mivel nem lehet tudni, milyen baktériumokat és egyéb szennyeződést hozott magával a víz. Ajánlatos a kutakból kiszivattyúzni a vizet, majd fertőtleníteni azokat. Az Állami Egészségügyi Intézet a Duna menti települések polgármestereinek kérésére a napokban ingyen elvégzi az ivóvíz elemzését. A Csallóközben sem az ivóvízkészletek, sem a talajvíz nem szennyeződött el, noha a talajvíz szintje 70 cm-rrel emelkedett. A víz alá került élelmiszerek közül csak a vákuumcsomagolásúakat és az üvegben tároltakat lehet fogyasztani. A többit ki kell dobni. Az elhullott állatokat, halakat a dögégetőbe kell szállítani.

A szülők most jobban figyeljenek gyerekeikre. Ne hagyják őket játszani a korábban víz alá került helyeken, ugyanis A típusú májgyulladást, bőrbetegséget, allergiát kaphatnak. „Mindent, ami érintkezésbe került az árvízzel, a falakat, a ruházatot, a szőnyegeket, a bútorokat és az autók belső terét alaposan meg kell tisztítani, szárítani és fertőtleníteni kell” – mondta Eva Haladová, az Állami Egészségügyi Intézet igazgatója. (TASR)

Gyors kárfelmérés

Bár még nem vonult le teljesen az ár, a járási árvízvédelmi bizottságok a károk gyors felmérésére kényszerülnek, ugyanis a jelenlegi kormány szerdán tárgyal utoljára, és enélkül nem tud döntést hozni a kártérítésről. Éppen ezért a Központi Árvízvédelmi Bizottság mára összehívta a járási hivatalok illetékeseit, valamint az érintett települések polgármestereit. (TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?