Magyar–magyar egyezmény a státustörvényről

Budapest. Hónapokig tartó egyeztetés és a szombati komoly vita után elfogadták a magyarországi és a határon túli magyar pártok a kedvezménytörvény módosításának tervezetét. Három szervezet, köztük a Fidesz nem írta alá a javaslatot, a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) többi résztvevője viszont üdvözölte az egyezséget.

Máért-ülés: mosolyogva is, komolyan is. Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke vált szót Bugár Bélával, a Magyar Koalíció Pártának elnökével. Az előtérben az MKP-küldöttség többi tagja. Bárdos Gyula és Duka Zólyomi Árpád között Váradi Lajos, a HTMH főosztályvezetője látható. Somogyi Tibor felvételeA törvény figyelembe veszi az Európai Bizottság és a Velencei Bizottság megjegyzéseit, vagyis megfelel az európai intézményeknek, ezért Magyarország és a szomszédos országok európai uniós csatlakozása után is érvényben marad. Emellett megmaradnak a jogszabály eredeti céljai, hogy a határon túliak megmaradva szülőföldjükön magyarként boldoguljanak. (A Máért VII. ülésének zárónyilatkozatát a második oldalon olvashatják.) A résztvevők szerint az új törvény alkalmazható lesz, nem szűkíti, hanem bővíti a kedvezményezettek és a kedvezmények körét. A szlovák részről eddig kifogásolt oktatási-nevelési támogatásokat az új javaslat szerint szervezetek is megkaphatják, ha a két érintett ország ebben megegyezik. A kedvezmények magyarországi felhasználását a tervezet a magyarigazolványokhoz köti, ám oktatási-nevelési támogatásban a határon túl mindenki részesülhet, aki magyar iskolába íratja gyermekét függetlenül nemzetiségétől. Az új jogszabály már nem határozza meg a gyermekek minimális számát sem, az egygyermekesek is támogatásért folyamodhatnak. Kimarad a törvény preambulumából a hivatkozás az egységes magyar nemzet kifejezés, ám ehhez nagyon hasonló formula, a magyar nemzethez való tartozás kerül a helyére.

Nem írta alá a zárónyilatkozatot a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség. Az ellenzéki párt szerint a javaslat a kedvezményeket csak az oktatási és kulturális területre szűkíti, az egészségügyi kedvezmény, a hátrányos helyzetű régiók támogatása és az infrastrukturális támogatás kiszorult a törvényből. Németh Zsolt tart a módosítástól, mert „kiábrándultsághoz vezethet a határon túli magyarok között”. Szintén nem írta alá a javaslatot Ágoston András (Vajdasági Magyar Demokrata Párt), aki arra hivatkozott, hogy jóban vannak a Fidesszel, valamint Kovács Miklós (Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség), aki szerint a javaslat jogfeladás, ő a státustörvényt akarta megvédeni Budapesten, nem alkudozni.

Medgyessy Péter magyar miniszterelnök a nemzet érdekének nevezte a megegyezést, rámutatva a lassan eltűnő határok adta lehetőségekre. Kovács László magyar külügyminiszter kijelentette: nyugodt szívvel terjesztheti a javaslatot a kormány az Országgyűlés elé, mert a határon túli magyar szervezetek közül csak kettő nem írta alá a javaslatot, így határon túli magyarság 98 százaléka támogatja, bár sajnálja, hogy nem jött létre konszenzus a kérdésben. Kovács reméli, hogy a szomszédos kormányok tudomásul veszik a jogszabályt, amely nem hangzatos, ám gyakorlatilag többet nyújt az eredetinél. Tabajdi Csaba a Magyar Szocialista Párt (MSZP) nevében azt mondta: több európaiság nem jelent kevesebb magyarságot. Tabajdi reméli, hogy bár a Fidesz nem írta alá a zárónyilatkozatot, a parlamentben támogatja a törvény sürgősségi megtárgyalását, hiszen június végén az Európa Tanács a kedvezménytörvénnyel kapcsolatos Jürgens-jelentésről tárgyal, ami a módosítás esetében okafogyottá válna. Németh Zsolt ezzel kapcsolatban lapunknak azt mondta, a Fidesz nem támogatja a házszabálytól való eltérést, de a sürgősségi eljárást valószínűleg igen.

Támogatja a javaslatot a Szabad Demokraták Szövetsége (SZDSZ) is, amely az eredeti javaslat ellen szavazott. Eörsi Mátyás szerint a jelenlegi formulát örömmel támogatják, s ha akkor figyelembe vették volna az SZDSZ kifogásait, most nem kellene módosítani a javaslatot. Eörsi megkérdezte: miért nem támogatja a mostani javaslatot a Fidesz, ha korábban azt hangoztatták, nekik minden jó, ami a határon túli magyaroknak jó. Támogatja a javaslatot a Magyar Demokrata Fórum is, Dávid Ibolya elnök szerint főleg azért, mert megfelel a határon túli szervezetek nagyobb részének. Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke szerint minél hamarabb módosítani kell a törvényt, amely alkalmazható lesz. Hasonló szellemben nyilatkozott Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke és Bugár Béla, az MKP elnöke is.

Dzurinda Medgyessy meghívását várja

Pozsony. „Tisztában vagyok azzal, hogy van törvény a külföldi szlovákokról, és még álmomban sem ijedek meg semmilyen magyar kedvezménytörvénytől” – nyilatkozta tegnap Mikuláš Dzurinda. A miniszterelnököt saját bevallása szerint nem érdekli, hogy bizonyos magyar értelmiségiek milyen módosításban egyeztek meg, ezért sem olvasta módosító tervezetüket. „Megvárom, amíg a magyar kormányfő hivatalosan tárgyalóasztalhoz invitál” – tette hozzá Dzurinda. Reméli: Medgyessy Péter még azelőtt kikéri az érintett országok véleményét a jogszabályról, mielőtt a magyar parlament elfogadja a módosítást. Tegnap a szlovákiai ellenzéki pártok képviseletében Monika Beňová és Irena Belohorská, de az Új Polgári Szövetség politikusa, Imrich Béreš is ellenvetésének adott hangot a módosítással kapcsolatban. (sza, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?