Pozsony/Moszkva. Tegnap sem indult meg az olajszállítás a Barátság olajvezetéken, ezért az érintett országok, köztük Szlovákia és Magyarország kénytelen tartalékalapjához nyúlni. Moszkvában vontatottan halad a tranzitdíjjal kapcsolatos orosz–fehérorosz tanácskozás, ezért egyelőre nem körvonalazódik a megoldás.
Kiürült a Barátság
A Slovnaft az olajszállítások leállása ellenére is zökkenőmentesen folytatta tegnap a munkát, jelenleg saját tartalékait dolgozza fel – derül ki Fél Krisztinának, a társaság kommunikációs igazgatójának lapunknak küldött közleményéből. Világi Oszkár, a Slovnaft vezérigazgatója tegnap tárgyalt Robert Fico miniszterelnökkel, Ľubomír Jahnátek szakminiszterrel, valamint az állami tartalékalap csúcsvezetésével.
Vészmegoldást jelent az Adria vezeték
Az olajtársaság a MOL-csoport keretén belül szükség esetén a horvát Omisalj kikötőből induló, és a Barátság vezetékre Ipolyságnál rácsatlakozó Adria vezetéket is igénybe veheti, hogy kielégítse energiaigényét. Azonban nem biztos, hogy Magyarország, Szlovákia és Csehország teljes igényeinek kielégítésére elegendő lenne az Adria – nyilatkozva Barta Judit, a magyar GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója. Hozzátette, azon a vonalon még nem érkezett komolyabb menynyiségű olaj, kapacitása is korlátozott. Jahnátek szerint ezért sürgető az osztrák Schwechat (ÖMV) és a Pozsony-Farkastorok (Slovnaft) közötti olajvezeték kiépítése, emellett az ukrán Odessza-Brody vezetékre való rácsatlakozás.
Moszkva kapitulációt követel, aztán tárgyal
Tegnap csak késéssel kezdődtek meg az orosz–fehérorosz tárgyalások az olajvitáról Moszkvában. Az orosz gazdasági miniszter-helyettes a megbeszélések feltételéül szabta, hogy Fehéroroszország mondjon le a tranzitolajra kivetett vámról és a vezeték megcsapolásáról. Ez voltaképpen az azonnali teljes kapituláció követelését jelenti, miközben az oroszoknak is érzékelniük kell nyugati partnereik növekvő idegességét a szállítások leállítása miatt. Az Európai Unió az olajhelyzet miatt holnap válságtanácskozást tart Brüsszelben, erről bővebben a 8. oldalon olvashatnak.
Az öt európai uniós tagállamot érintő olajmizéria ellenére tegnap az amerikai West Texas és a nyugat-európai Brent olajféleség hordónkénti (159 liter) ára az enyhe idő miatt további 1,50 dollárral mérséklődött. A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) tegnap jelezte: az európai olajpiacok megbirkóznak az orosz szállítások kiesésével, vagyis az a paradox helyzet állt elő, hogy miközben földrészünk keleti felében az üzemanyag-tartalékokhoz kell nyúlni, addig a benzin ára a jövő héten akár ismételten csökkenhet. (t, s, MR, Pf, hvg, só)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.