Kincset keres a KDH

Pozsony. Összesen 503 műtárgy „visszaszolgáltatását” követeli a magyar államtól a KDH néhány képviselője. Hushegyi Gábor esztéta szerint a kereszténydemokraták részéről csupán figyelemfelkeltésről van szó.

A sajtótájékoztatót Ján Čarnogurský, František Mikloško, Pavol Minárik és Vladimír Palko tartotta – olyan kereszténydemokrata politikusok, akik szembehelyezkednek a KDH nemzetiségi ügyekben türelmesebbnek tartott jelenlegi vezetésével. A csoport idén nyáron vereséget szenvedett pártelnökjelöltje, Vladimír Palko a tisztújítás előtti kampányában azt is kijelentette, hogy szeretnék megnyerni az SNS-szavazók egy részét.

František Mikloško úgy véli, Pozsonynak olyan, a mai Szlovákia területéhez kötődő műtárgyakat kellene visszakapnia, amelyeket az 1867 és 1945 közti időszakban a mai Magyarország területére vittek. Budapestet erre az első és a második világháborút lezáró nemzetközi békeszerződések is kötelezik – jegyezte meg Vladimír Palko volt belügyminiszter, KDH-s képviselő. Hozzátette: egy ilyen gesztussal Budapest hozzájárulhatna a szlovák-magyar viszonyban tapasztalható feszültségek enyhüléséhez is.

A szlovákiai magyarokat jogaik gyakorlásában korlátozó vagy teljesen akadályozó Beneš-dekrétumok a négy KDH-s politikus szerint nem törölhetők el. Azt azonban Palko elképzelhetőnek tartja, hogy Magyarország a dél-szlovákiai magyarlakta területek 1938-as visszacsatolásáért, Szlovákia pedig Eduard Beneš csehszlovák államfő dekrétumaiért kérjen elnézést.

A KDH elnöke, Pavol Hrušovský akkori házelnökként 2003-ban, újévi beszédében elismerte: szégyen, hogy az önálló Szlovákia a holokauszt és a magyarok jogfosztottságának ügyét nem kezelte kellő tisztességgel és objektivitással.

Arra a kérdésre, egyeztették-e tegnapi bejelentéseiket a KDH vezetésével, Čarnogurský a többiek nevében is azt válaszolta, hogy ilyesmire nincs szükség.

Hushegyi Gábor esztéta lapunknak elmondta, a kilencvenes évek elején Ladislav Snopko akkori kulturális miniszter tárgyalt a magyar féllel az említett műkincsekről. „Pozsony akkor belátta, hogy azok a rendkívül értékes szárnyasoltárok, amelyek a budapesti Magyar Nemzeti Galériában találhatók, nem lennének kiállíthatók Szlovákiában, mert nincsenek olyan kiállítótermek, amelyek minden tekintetben megfelelnének e tárgyak bemutatására – mondta Hushegyi. – Úgy érzem, a KDH-s politikusok ebben az esetben is inkább figyelemfelkeltő eszközként használták ezt a bejelentést. Nem nagyon hiszem, hogy ennek komoly politikai, külpolitikai alapja, háttere volna, mert egy ellenzéki pártról van szó.”

A műkincsek közt számos szentségtartó, egyházi szertartás során használt kehely van, de – mondta Hushegyi – például azokat a késő gótikus szárnyasoltárokat is követelték, amelyeket az első világháború idején javítani vittek Budapestre, de már nem kerültek vissza, mert időközben létrejöttek az új államok és az új határok. (ú, kor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?