Pozsony. Szlovákia valamennyi politikai tényezőjének meg kell értenie, hogy a választások után csak egy Mečiar nélküli, széles koalíciós kormány biztosíthatja Szlovákia felvételét a NATO-ba, mondta a Washingtonból hazatérő Bugár Béla az Új Szónak.
„Kényszerkormány” alakul az ősszel
Pozsony. Szlovákia valamennyi politikai tényezőjének meg kell értenie, hogy a választások után csak egy Mečiar nélküli, széles koalíciós kormány biztosíthatja Szlovákia felvételét a NATO-ba, mondta a Washingtonból hazatérő Bugár Béla az Új Szónak.
Az MKP elnöke pénteken fejezte be ötnapos amerikai tárgyalókörútját, melyre Bárdos Gyula és Berényi József kísérte el. A párt küldöttsége tucatnyi megbeszélésen vett részt Washingtonban és Philadelphiában, találkoztak több szenátorral és képviselővel – köztük Tom Lantossal és Richard Lugerrel –, és tárgyaltak a nemzetbiztonsági hivatal valamint a külügyminisztérium magas beosztású munkatársaival is. „Olyan időszakban jártunk az USA-ban, mely nagyon fontos Szlovákia NATO-csatlakozása szempontjából. Felkészültségünket pozitívan értékelték tárgyalópartnereink, ám azt is elmondták, hogy a HZDS – Mečiarral vagy nélküle – elfogadhatatlan számukra”, jelentette ki az MKP elnöke. Szerinte az esetleges meghívó csak a csatlakozási folyamatnak egy újabb állomása lesz. „A felvételi folyamat ezzel nem fejeződik be, még legalább két évig tart majd a NATO-tagállamok parlamentjeiben csatlakozásunk ratifikációja. „Ezalatt az időszak alatt Szlovákiának stabil, az euroatlanti csatlakozás iránt elkötelezett kormányra van szüksége. Bugár szerint a választások után egy „kényszerkormány” alakul majd, melynek a HZDS-en – és az esetlegesen parlamentbe jutó valamelyik nemzeti párton – kívül valamennyi parlamenti párt tagja lesz. „Mindenkinek – Fico úrnak is – figyelembe kell vennie, hogy mit jelentene csatlakozásunk szempontjából az, ha a HZDS tagja lenne az új kormánynak.” Mivel ez a jelenleginél is szélesebb kormánykoalíciót jelent, nagyon fontos lesz a pontos és egyértelmű koalíciós szerződés, mondta a pártelnök. Bugár szerint ezt az amerikai fél is nagyon fontosnak tartja, mivel a jelenlegi koalíciós ellentétek egy részét a szerződés be nem tartásának számlájára írja. Tárgyalásaik során szó esett a Beneš-dekré-tumokról és a magyar kedvezménytörvényről is. Bugár szerint amerikai partnereik megértették: azzal, hogy Magyarország támogatást ad azoknak, akik magyar iskolába járatják gyermekeiket, nem korlátozza a többi szlovákiai állampolgár jogait. Az MKP küldöttsége Beneš-dekrétumok közül azokat kifogásolta, melyekre hivatkozva az 1989 után elfogadott restitúciós törvények nem teszik lehetővé Szlovákia egyes polgárainak, hogy visszakapják elkobzott vagyonukat. Annak ellenére, hogy az amerikai fél nem fogalmazott meg egyértelmű álláspontot ezen dekrétumokkal kapcsolatban, nyilvánvaló volt, hogy érzik, egyes szlovákiai állampolgárok még mindig hátrányos megkülönböztetésben részesülnek, mondta Bugár. Természetes azonban, hogy az USA nem szeretné, ha a dekrétumok miatt veszélybe kerülne térségünk stabilitása, tette hozzá. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.