Kényszerérés – aratás

Pozsony/Dunaszerdahely. Óriási veszteségekről számoltak be a dél-szlovákiai agrártermelők, akik a csapadékszegény tavasz, továbbá az elmúlt hét kánikulája miatt a tervezettnél hamarabb voltak kénytelenek nekiállni a repce betakarításának.

Az őszi repce 2,5 tonnás hektárhozam felett nyereséges, a Felső-Csallóközben viszont voltak olyan parcellák is, ahol a termelők hektáronként mindössze 0,6 tonnás termést takarítottak be. A kánikula a legproduktívabb gabonatermesztő vidéket, a Komáromi, a Dunaszerdahelyi, az Érsekújvári és a Galántai járás termelőit veszélyezteti.

A gombai Agro-Bio már 506 hektáron learatta a repcét, a vásárútiak és az illésháziak csak most kezdik a termés betakarítását. Svinger Józseftől, a gombai társaság agronómusától megtudtuk, hogy a repcemag besült, hektáronként mindössze 1,2–1,5 tonnát adott, ez 1–1,5 tonnával kevesebb a tervezettnél. „Nem is csoda, hiszen térségünkben áprilisban mindössze 26 milliméternyi csapadék esett, májusban 20, júniusban pedig 17, ez egyhavi csapadékmennyiségnek felel meg” – mondta Svinger, aki a kombájnokat – egyelőre csak mintavételre – a gabonaföldekre irányította. Termésbecslésekbe nem bocsátkozott, anynyit azonban elárult, hogy térségükben a búza is besült.

A Komáromi járásban egyelőre csak a lakszakállasiak aratták le az őszi repcét, a hozam jó közepes – tájékoztatta lapunkat Földes Csaba, a komáromi regionális agrárkamara igazgatója. A kalászosok esetében az agronómusok a tervezett hozamokhoz viszonyítva 20 százalékos termésveszteséget feltételeznek. Ha a hőség nem mérséklődik, a hét folyamán Karva, Búcs és Dunamocs térségében is megkezdődik az aratás.

A galántai régióban gazdálkodók közül eddig csak a vágpattai Ravod aratta le 50 hektáron a törpevírusossággal sújtott, erősen károsodott gabonát. A hozam siralmas – 1,7 tonna hektáronként a 4,5 tonna helyett. Perleczky Gábor, a galántai regionális agrárkamara igazgatója szerint a hét közepétől a többi termelő is megkezdi az őszi repce, majd a gabona betakarítását.

A dél-szlovákiai gabonatermelőknek tehát az idei év sem kedvezett igazán – tavasszal a gabona törpevírusossága, most pedig a csapadékhiány és a kánikula károsítja a növényzetet, jelentős pénzt húzva ki a termelők zsebéből. Az óriási hőség a gabona minőségére is kihat. A termelők most amiatt aggódnak, hogy nem lesz meg a kívánt hektolitersúly. Ha viszont az időjárás csapadékosra fordulna, az már rontaná a sikértartalmat. (gyor)

Nyári tüzek

Dunaszerdahely. Az elmúlt napokban többször kellett a tűzoltóknak kivonulniuk aratási tüzekhez. Hírügynökségi jelentések szerint 1,5 millió koronás kára keletkezett például egy privigyei járásbeli termelőnek, akinek leégett a szénaszárítója. Hasonló eset történt vasárnap délután Somorja térségében is, ahol lángra kapott a lábon álló gabona, a kár 120 ezer korona. A tűzesetek okát még vizsgálják. (SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?