Jakeš és Lenárt bíróság előtt

Prága. Néhány éves huzavona után Prágában tegnap bírósági eljárás indult két volt magas rangú csehszlovák kommunista politikus ellen, akiket a Varsói Szerződés hadseregeinek 1968-as csehszlovákiai bevonulása kapcsán hazaárulással vádolnak.

Prága. Néhány éves huzavona után Prágában tegnap bírósági eljárás indult két volt magas rangú csehszlovák kommunista politikus ellen, akiket a Varsói Szerződés hadseregeinek 1968-as csehszlovákiai bevonulása kapcsán hazaárulással vádolnak. Az ügyet a prágai Kommunizmus Bűntetteit Vizsgáló és Dokumentáló Hivatal vitte bíróság elé korabeli dokumentumok tanulmányozása alapján.

A nagy érdeklődéssel kísért perben Miloš Jakeš, Csehszlovákia Kommunista Pártjának egykori főtitkára, valamint Jozef Lenárt volt csehszlovák kormányfő és Szlovákia Kommunista Pártjának egykori első titkára áll a bíróság előtt. Mindkettőjüket azzal vádolja az ügyészség, hogy a Varsói Szerződés hadseregeinek 1968. augusztusi csehszlovákiai bevonulása után több társukkal együtt a prágai szovjet nagykövetségen egy munkás-paraszt kormány megalakítására tettek kísérletet, holott az országnak akkor volt törvényes kormánya, tehát tettük hazaárulásnak minősíthető. Lenárt abban az időben a párt központi bizottságának titkára, míg Jakeš az ellenőrző bizottság elnöke volt. A taláros testület először Lenártot hallgatta ki, több mint két órán át. A vádat határozottan elutasította, mondván: a szovjet nagykövetségen megtartott találkozó ilyesfajta céljáról az utolsó pillanatig nem volt tudomása, erről először a nagykövetségen dolgozó diplomatáktól értesült. Tagja volt annak a küldöttségnek is, amely a tanácskozás után felkereste Ludvík Svoboda akkori csehszlovák államfőt, hogy – a vád szerint – rávegye a munkás-paraszt kormány elismerésére és jóváhagyására. „Ez nem igaz. Mi csak tájékoztatni kívántuk az elnököt, hogy mit ajánlott Moszkva” – jelentette ki, s hozzátette: ő egy ilyen kormány felállítását nem javasolta. „Szó sem volt a hadseregek bevonulásának a törvényesítéséről. Ezt visszautasítom.” Lenárt kifejtette, hogy szerinte a hadseregek bevonulását az akkori nemzetgyűlés egy későbbi döntése törvényesítette. Lenárt kihallgatása után a bíróság szünetet rendelt el. A per, amelyet a cseh és a külföldi média hatalmas érdeklődése kísér, folytatódik.

Az 1968-as bevonulás Csehszlovákiába véget vetett az Alexander Dubček nevével fémjelzett, Prágai Tavasz néven ismert reformfolyamatnak. A munkás-paraszt kormány megalakítására irányuló kísérletben résztvevő kommunista politikusok közül Vasil Biľak kivételével már senki nincs az élők sorában. Biľak, aki akkoriban a szlovák kommunistákat vezette, jelenleg Pozsonyban él. Lubomír Štrogal volt csehszlovák kormányfő mellett Jakeš és Lenárt a legmagasabb rangú kommunista politikusok, akik a rendszerváltás után bíróság előtt felelnek tetteikért.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?