Irak az ENSZ, nem a NATO ügye

Washington/Bagdad/Rethimno. Lapzártáig nem érkezett hír arról, mit szólt az amerikai elnök Taha Jaszin Ramadan iraki alelnöknek arra a javaslatára, hogy a két ország háborúja helyett George Bush és Szaddám Huszein vívjon párbajt.

Washington/Bagdad/Rethimno. Lapzártáig nem érkezett hír arról, mit szólt az amerikai elnök Taha Jaszin Ramadan iraki alelnöknek arra a javaslatára, hogy a két ország háborúja helyett George Bush és Szaddám Huszein vívjon párbajt. Ramadan szabályos párbajt ajánlott, azzal, hogy az alelnökök legyenek a segédek, a fegyverfajtát pedig az elnökök válasszák meg. Tudósítók szerint Ramadanon nemigen látszott, hogy tréfált volna, bár egyes újságírók hallani véltek egy csöppnyi iróniát a hangjában.

Ramadannál megfontoltabban bántak a szavakkal tegnap az EU védelmi miniszterei, akik Kréta szigetén tartottak nem hivatalos ülést. Hírügynökségi jelentések szerint nagyon óvatos figyelmeztetéseket fogalmaztak meg egy Irak elleni amerikai támadással kapcsolatban, és a diplomáciai erőfeszítések fokozására szólították fel az amerikai kormányt. „Legfőbb célunk egyrészt a háború elkerülése, másrészt pedig az ENSZ-fegyverzetellenőrök feltétel nélküli visszatérése Irakba” – jelentette ki Peter Struck német védelmi miniszter, aki egyike az Irakkal szembeni katonai fellépést legerőteljesebben ellenző politikusoknak az unión belül. „Egy esetleges háború sok ember életét követelné, súlyos politikai következményekkel járna és visszavetné a világgazdaság fejlődését” – mondta, és kifejezte azt a reményét, hogy sikerül majd rávennie Washingtont álláspontjának enyhítésére. „Az EU arra az álláspontra helyezkedik, hogy a BT hivatott az Irakkal szembeni lépések meghatározására” – fogalmazott Javier Solana külügyi főmegbízott. George Robertson, a NATO főtitkára ugyancsak a BT szerepét emelte ki: „Az iraki kérdés nem a NATO, hanem az ENSZ ügye, és várjuk a világszervezet döntését.” Az Európai Unió tagállamai nem egységesek az Irakkal szembeni keményvonalas amerikai politika megítélésében. Az óvatos német és francia álláspontot osztja a legtöbb kisebb tagállam. Nagy-Britannia és Olaszország viszont fenntartások nélkül az amerikai katonai akció támogatása mellett van. További híreink a 6. oldalon. (m, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?