Internetes ŠtB-lista

Pozsony. Három héten belül felkerülnek az internetre az egykori Állambiztonsági Testület (ŠtB) aktái, jelentette be Ján Langoš, a Nemzeti Emlékezet Hivatalának elnöke.

A hivatal honlapján feltüntetik azok nevét is, akik együttműködtek az ŠtB-vel vagy akik iránt a titkosszolgálat „érdeklődött”, vagyis akiket megfigyelt, akikről információkat gyűjtött. A hivatal már megkapta a védelmi minisztérium irattáraiban őrzött aktákat, az év végéig fokozatosan hozzá kerülnek a belügyminisztérium és a titkosszolgálat birtokában lévő iratok is. Jövőre tárgyalásokat kezd a csehországi intézményekkel a szlovákiai állampolgárokra vonatkozó akták átadásáról. „Olyan iratok birtokába jutottunk, melyeket eddig még senki sem vizsgálhatott – árulta el Ján Langoš. – Sikerült aprólékosan feltárni, hogy az állampárt titkosrendőrsége milyen rendszerben szervezte be a besúgókat, milyen megjelölés mit takart.” Az ŠtB több osztályba sorolta a besúgókat; a legmagasabb szinten azok álltak, akik belső meggyőződésük alapján végezték „munkájukat”, ennek ellenére a hivatal anyagilag is jutalmazhatta őket. A besúgók minden esetben – szóbeli vagy írásbeli megállapodás alapján – tudatosan működtek együtt a titkosrendőrséggel.

Eddig mintegy 200 kérvényezőnek tudták rendelkezésére bocsátani a személyével összefüggő iratokat, ez mintegy tízezer oldalnyi anyagot jelent. A hivatal közvetve hozzájárult Alojz Lorencnek, az ŠtB utolsó vezetőjének elítéléséhez is. Jelenleg német mintára az osztrák határon meggyilkolt menekülők eseteit vizsgálják. „Bíróság elé szeretnénk állítani azokat, akik a politikai felelősséget viselik a határon történt gyilkosságokért” – mondta Langoš. Bízik benne, hasonló módon sikerül megbüntetni az igazi felelősöket. „A német példa igazolja, hogy a politikai vezetők hiába jártak el az akkori törvényekkel összhangban, ha azok ellentétesek voltak az általános emberi és polgári jogokkal – állítja Langoš. – Nem a ravaszt meghúzó katonákat akarjuk elítélni, hanem azokat, akik a gyilkosságokat politikailag lehetővé tették.”

Aprólékosabban akarnak foglalkozni az 1968 utáni normalizálás időszakával is, ezért kérik azoknak a jelentkezését, akik saját bőrükön tapasztalták meg az akkori rendszer elnyomását. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?