Gyorsabb, de nem olcsóbb

Pozsony. Gyorsabb lett, ám nem lett olcsóbb a lakossági ügyfeleknek nyújtott bankkölcsönzés azóta, hogy a hazai pénzintézetek a személyi adatok egyeztetése érdekében együttműködnek a Szociális Biztosítóval.

Az április óta tartó kooperáció könnyebbé teszi az ügyfelek pénzügyi helyzetének ellenőrzését, a hitelkérelmező tényleges bevételeinek feltérképezését. Az eltelt bő két hónap eredményeként megállapítható: azok a kliensek, akik a folyószámlájukat kezelő banktól igényelnek kölcsönt, a korábbi időszakkal egybevetve legalább két nappal hamarább jutnak a kívánt pénzhez. A pénzintézetek természetesen továbbra is kérik a fizetés nagyságáról szóló igazolást, ám ennek tényleges összegét a Szociális Biztosítóban is ellenőrzik. „Korábban az ügyfél munkaadóját hívtuk fel, ám a kapcsolatfelvétel számos esetben több napot is igényelt, míg a biztosítóval gyorsabb az ügymenet, ezért rövidebb időt vesz igénybe a kölcsön elbírálása” – magyarázta Alena Walterová, a Általános Hitelbank (VÚB) szóvivője.

A későbbiekben a gyorsabb ügyintézés azokra a hitelkérelmezőkre is kiterjedhet, akik nem attól a banktól igényelnek kölcsönt, ahol a folyószámlájukat vezetik. Tomas Spurny, az Általános Hitelbank elnöke korábban jelezte, a Szociális Biztosítóval való együttműködés csökkenti a kockázatot, így a kölcsön kamatai is mérséklődhetnek, ám ez eddig nem következett be. Napjainkban a kisebb tételről szóló fogyasztási hitelek kamata 15 százalék felett mozog, ami tekintetbe véve a 2 százalék alá süllyedő infláció mértékét, meglehetősen borsosnak számít. Azonban a lakossági hitelek viharos terjedése megnövelte a behajthatatlan kinnlevőségek nagyságát is, azaz egyre több kölcsönt nem fizetnek viszsza. Napjainkban ezek aránya a teljes hitelmennyiség mintegy 3 százalékát teszik ki, s ezt a veszteséget a magasabb kamatok révén kompenzálják.

A Szociális Biztosítóval folytatott együttműködés még egy előnnyel jár. Esetenként kiderül, hogy a biztosítótól kapott információ szerint a kölcsönért folyamodó kliens jövedelme az általa jelzettnél kisebb. Ilyenkor nem mindig az ügyfél a hibás. „Előfordulhat, hogy a munkaadó a munkavállaló után kisebb járulékot fizet be a biztosítóba, mint amekkora a kifizetett bér után járna. Ezért javasoljuk, hogy a munkavállaló időnként ellenőrizze, hogy az alkalmazója mekkora összeg után folyósítja a járulékokat” – mondta Miriam Fuňová, a Szlovák Takarékpénztár szóvivője. Eddig csupán az Első Lakás-takarékpénztár (PSS) tette közzé, pontatlan adatok miatt menynyi ügyfél kérelmét utasította vissza. Imrich Béreš, a PSS elnöke szerint minden tizedik hiteligénylő akadt fenn a szűrőn. A lakás-takarékpénztáraknál maradva úgy tűnik, jövőre marad az állami prémium nagysága, ami napjainkban 2 ezer korona. Sőt javulnak a feltételek, ugyanis míg idén 21 050 korona után jár az állami prémium maximális nagysága, addig jövőre a 2 ezer korona már az évi 16 ezer koronát megtakarítókat is illeti. Ha ez valóban így történik, akkor ismét a jelenleginél vonzóbbá válik a lakás-takarékpénztári spórolás, mivel a hatéves ciklust figyelembe véve az éves kamat elérheti a 6 százalékot. Napjainkban a klasszikus banki megtakarítások utáni kamat felső határa nem éri el a 3 százalékot sem. (p, shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?