Gyalogost gázoló honatya

Pozsony. Jozef Miklušičák kereszténydemokrata képviselő kedd éjjel elgázolt egy 41 éves gyalogost, aki agyrázkódást, továbbá orr- és bordatörést szenvedett. Az áldozat ittas volt, a honatya nem fogyasztott alkoholt. Egyelőre nem is kérik mentelmi joga felfüggesztését.

„Éjfél előtt a Námesztói járásban lévő Zákamennében Jozef M. parlamenti képvelő közúti balesetet okozott, a gyalogos, Pavol F. vérében 2,75 ezreléknyi alkoholt találtak. A sofőr józan volt. A baleset körülményeit vizsgálják” – tájékoztatta lapunkat Monika Kuhajdová, a belügyminisztérium sajtóosztályának munkatársa.

Miklušičák a parlamenti ülés után igyekezett hazafelé, esett, rosszak voltak a látási viszonyok. „Egy enyhe jobbkanyarban, az úttest bal oldalán hirtelen felbukkant egy alak. Megpróbáltam balról kikerülni, ám ugyanabba az irányba mozdult ő is, ezért jobbra rántottam a kormányt, de a kocsi bal oldalával így is ütközött” – magyarázta. A sebességmerő szerinte nem mutatott többet hatvannál. „Kiugrottam a járműből, a riadalomban még a mentőszolgálat száma se jutott eszembe. A feleségemet hívtam, aki riasztotta a mentőket. Először úgy tűnt, nagy a baj, de hála istennek nem” – részletezte a KDH képviselője. Miklušičák Fiat Puntója annyira megrongálódott, hogy egy ideig biztosan nem használhatja.

Nem ez az első eset, hogy politikus közúti balesetet okoz, s ilyenkor a hatóságok komoly akadályba ütköznek: a parlamenti képviselők ellen mentelmi joguk miatt csak úgy indíthatnak eljárást, ha ebbe a törvényhozás beleegyezik. Az előző megbízatási időszakban például Farkas Pálnak, a költségvetési bizottság elnökének volt egy kisebb incidense: megpróbált elszökni a közúti igazoltatás elől, a rendőröknek filmbe illő autós üldözés után sikerült megállítaniuk. Az egészet a helyszínen tartózkodó tévéstábok is rögzítették. A helyzet egyértelműnek tűnt, ennek ellenére a parlament nem javasolta a honatya mandátumának felfüggesztését, s a dolog feledésbe merült. (sza, s)

Nem sikerült szűkíteni a képviselők mentelmi jogát

Többször felvetődött, hogy szűkíteni kellene a mentelmi jogot, csak a parlamenti munkával kapcsolatos tevékenységre, kijelentésekre vonatkozzon. Ha valakit például kenőpénz átvételekor tartóztatnak le – mint Gabriel Karlin HZDS-képviselőt –, vagy közúti balesetet okoz, részegen vezet, akkor a többi állampolgárhoz hasonlóan azonnal felelősségre lehessen vonni. Ezt szorgalmazza alkotmánymódosító javaslatában Ján Hrubala, a kormányhivatal korrupcióellenes osztályának vezetője is. Csakhogy az immunitást szűkítő javaslat nem került a parlament elé, miután a képviselők megszavazták Ján Drgonecnek (ANO), az alkotmányjogi bizottság elnökének indítványát, melynek értelmében tovább bővült az immunitás, és ezentúl már polgári peres eljárás keretében sem követelhetünk a honatyáktól kártérítést, ha például úgy érezzük, rágalmazott bennünket. Pedig Daniel Lipšic igazságügyi miniszter többször hangsúlyozta: nem jó, ha a törvény előtt vannak egyenlők és egyenlőbbek. (sza, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?