Gúzsba kötné a kormány a sajtót

Pozsony. Több mint negyven év után új szlovák sajtótörvény lép érvénybe. A törvény sarkalatos és teljesen új pontja a válaszadásra való jog. „Ha a sajtótermék olyan állításokat közöl, amelyek érintik a természetes személy méltóságát, magánéletét, a jogi személy jó hírét vagy az államigazgatási szervet, joguk van kérni a térítésmentes válasz leközlését” még akkor is, ha az információ igaz – áll a javaslatban.

A kiadónak három napon belül közölnie kell majd a választ, ugyanazon a helyen, és ugyanakkora terjedelemben, mint az eredeti hírt. „Nem kell, hogy önök szeressenek bennünket, mi ezt nem is akarjuk. Úgysem szeretnek bennünket, és ilyen szellemben írnak. A probléma az, hogy önök hazudnak, általánosságban beszélek. Hazugságokat, féligazságokat írnak” – mondta Robert Fico kormányfő az újságíróknak. Kijelentette, az új rendelkezéssel ő nem fog visszaélni, mert „mondanivalóját a sajtóértekezleteken is tudja közölni.” Szerinte a természetes és jogi személyek védelméről van szó, akiket a sajtó gyakran „leköp”. Hangsúlyozta, a kormány nem akar saját médiát kialakítani, de a közszolgálati médiáknak objektíven kell tájékoztatnia. Marek Maďarič kulturális miniszter szerint a kormány megfelelő módon viszonyul a sajtóhoz. Arra a kérdésre, miért gondolja, hogy a sajtónak más a viszonya a jelenlegi kormányhoz, mint az előzőhöz, azt felelte: „túlnyomórészt a jobboldali politikát támogatja. Az, hogy esetleg az előző kormány idején is bírálták a kabinet bizonyos lépéseit, nem jelenti, hogy az akkori kormánypolitika ellen voltak” – fejtette ki Maďarič.

Tomáš Galbavý (SDKÚ) szerint az új törvény a kényelmetlen médiák megfélemlítését szolgálja majd, és sérülhet a polgárok információhoz való joga. „A kormány így akarja megoldani azt a helyzetet, amelybe azért került, mert képtelen észszerűen kommunikálni a sajtóval és rajta keresztül a nyilvánossággal” – véli Galbavý. Miloš Nemeček, a Periodikus Sajtószövetség elnöke szerint nem világos, mikor köteles az újság közölni a választ, nem tisztázott ugyanis az „érintik a méltóságot” megfogalmazás. Attól tart, hogy a törvénnyel visszaélhetnek a politikusok és a grafománok, de az igazi veszély az, hogy a bíróságok pénzbüntetést szabhatnak ki, ha a sajtó nem közli a választ. Andrej Školkay médiaelemző szerint azonban nem kell attól tartani, hogy visszaélnek a törvénnyel, vagy korlátozódna a szólásszabadság. „Ugyan mindennel vissza lehet élni, de a törvény filozófiájával nincs probléma. Több országban is van hasonló rendelkezés, s még nem hallottam, hogy bárki is visszaélt vele” – mondta lapunknak Školkay. A Szlovák Újságírók Szövetsége is úgy véli, nincs gond a törvénnyel. Zuzana Krútka elnök pozitívnak tartja például, hogy belefoglalták, maga a sajtótermék nem felel azért az információért, amelyet hiteles forrástól vett át, például egy állami intézmény honlapjáról.

Szerkesztőségünk szerint a törvényjavaslat értelmében eljöhet az az idő, amikor politikusok kezdik el szerkeszteni a lapokat. Ha Robert Fico kormányfő azt mondja, ő nem fog visszaélni a törvénnyel, egyben elismeri, hogy vissza lehet vele élni. És ismerve a szlovák politikai élet színvonalát, biztosra vehető, hogy egyes politikusok és intézmények visszaélnek majd a törvénnyel. (sán, sita, akt, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?