Hogyan értékeli Daniel Lip?šic kijelentését, mely szerint az ellenzéki pártoknak közös árnyékkormányt kell alakítaniuk?
Az ötlet nem teljesen új, az elmúlt napokban már felvetette az ellenzéki kerekasztalon is.
Grigorij Mesežnikov politológus
Az ötlet nem teljesen új, az elmúlt napokban már felvetette az ellenzéki kerekasztalon is. Az árnyékkormány bevett intézmény, a múltban a jelenlegi kormánypártok némelyikének is volt árnyékkabinetje, ám ezeket csak egy párt szokta alakítani.
Reális ez a projekt?
Ebben a kérdésben szkeptikus vagyok. Nem zárnám viszont ki ennek a lehetőségét a jövőben.
Lipšic szerint az ellenzéki pártoknak nyilvános ígéretet kellene tenniük arra, hogy 2010-ben nem lépnek koalícióra a jelenlegi kormánypártok egyikével sem.
Kizártnak tartom, hogy aláírjanak egy ilyen egyezményt, ezzel ugyanis csökkentenék saját, választások utáni manőverezési lehetőségüket. Az ellenzéki pártok egymás közti viszonya is nagyon komplikált fejlődésen ment keresztül. Ami az egyes pártokat illeti, olyan érzésem van, hogy jelenleg az MKP egy ilyen egyezménnyel semmiképpen sem értene egyet – míg mondjuk az elmúlt választási időszakban a KDH utasította volna el ennek a lehetőségét.
Ön szerint Lipšic miért jött elő ezekkel a javaslatokkal, ha a saját pártja sem áll mögötte?
Egyrészt mivel a pártban maradt, új témákkal próbálja magához ragadni a kezdeményezést, és a jobboldali pártok integrálójának szerepében kíván megjelenni. A másik ok az lehet, hogy érzi, az ellenzéki pártok választói frusztráltak és ilyen lépésekkel próbál lelket önteni beléjük. (MSz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.