politológus.
Az alkotmánybíróság elnökének ma közzétett levele szerint a köztársasági elnökön a sor Horváth György alkotmánybíró felmentésének ügyében. Vissza kellene hívnia Horváthot?
Az alkotmány szerint a köztársasági elnök jogkörébe tartozik az alkotmánybírák kinevezése és visszahívása is. Eddig nem nagyon akart állást foglalni, most viszont már kénytelen lesz, mivel egyre erősebb a nyomás Horváth visszahívására.
Milyen irányából jön ez a nyomás?
Elsősorban az alkotmánybíróság irányából, de nem zárható ki a koalíció irányából érkező politikai nyomás sem. Ám elsősorban az alkotmánybírák, tehát Horváth kollégái számára kellemetlen a kialakult helyzet, s azt is hozzá kell tenni, hogy nem kis mértékben csökkenti a bíróság tekintélyét is.
Alkotmányjogászok szerint kérdéses, az elnök viszszahívhatja-e az adott feltételek mellett Horváthot.
Tisztán jogtechnikai oldalról nézve ez kérdéses lehet, ugyanakkor morálisan, politikai okokból tarthatatlan a pozíciója. Természetesen az lenne a legtisztább, ha önként mondana le, ám erre nem hajlandó.
Ön szerint hogyan dönt Ivan Gašparovič?
A köztársasági elnök számára sem egy kényelmes helyzet ez, de szerintem végül visszahívja Horváthot. Az a tény, hogy morális alapon hívná vissza az alkotmánybírót, elvenné a döntést esetleg megkérdőjelező politikusok kritikájának élét .
Milyen hatással lenne a politikai rendszerre, ha az elnök visszahívná az egyik alkotmánybírót. Erre 1993 óta még nem volt példa.
Alapvetően nem lenne destruktív hatása, eddig az alkotmánybíróság úgy-ahogy jól látta el a munkáját. (msz)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.