Elhárult a vészhelyzet

Kassa. Az adóhivatal megkönyörült a kassai egyetemi kórházon, és beleegyezett a 63 milliós adóhátralék részletekben történő rendezésébe. Az egy hete zárolt számlákhoz tegnap reggel már hozzáférhetett a kórház, így a kormánynak nem kellett foglalkoznia az üggyel.

Kassa. Az adóhivatal megkönyörült a kassai egyetemi kórházon, és beleegyezett a 63 milliós adóhátralék részletekben történő rendezésébe. Az egy hete zárolt számlákhoz tegnap reggel már hozzáférhetett a kórház, így a kormánynak nem kellett foglalkoznia az üggyel. Robert Roland, a legnagyobb kelet-szlovákiai egészségügyi intézmény igazgatója ennek ellenére csak mérsékelten optimista, szerinte bármikor megismétlődhet a vészhelyzet, hiszen csak idő kérdése, mikor fogy el egy másik hitelező türelme. A szolgáltató cégek némelyike ráadásul magánosítás előtt áll, és egy állami cég tudvalévően „türelmesebb”, mint a magánvállalatok. A SZNF-lakótelepi kórháznak 830 millió koronás tartozása van: 150 millióval a szociális biztosítónak, 67 millióval a hőszolgáltatónak, 44 millióval pedig a vízműveknek tartozik, néhány hónapja ez utóbbi vállalat kezdeményezésére zárolták a kórház folyószámláit. A tegnapi sajtótájékoztatón újra elhangzott a pénzügyminiszter által is feltett kérdés: hogyan halmozhatott fel az intézmény ekkora adósságot? František Hajnovič minisztériumi ellenőrzést helyezett kilátásba, az kórházigazgató pedig kijelentette: tárt karokkal várja az ellenőröket, ha tanácsot adnak, hogy a jelen körülmények között mit csináljon másképp a kórház, hogyan gazdálkodjon okosan. A számok önmagukért beszélnek: 1999-ben az intézmény költségvetésének 21 százalékát tudták gyógyszerekre és gyógyászati eszközökre költeni, az áremelések miatt ez az arány ma csak 16 százalék. Roland szerint ennél összébb nem húzhatják a nadrágszíjat, ezért sokszor az adókra szánt pénzből kellett életmentő gyógyszereket vásárolniuk. Ma 450-nel kevesebben dolgoznak az intézményben, mint 1995-ben, egy műszakban jelenleg harminc fekvőbetegre csupán két ápolónő jut. Roland úgy véli, csak részmegoldások születtek, elmaradt az egészségügy reformja. „Emiatt a kormány nem szívesen pumpál pénzt az egészségügybe, a társadalom pedig nem hajlandó megbarátkozni azzal, hogy vége a szocialista egészségügynek” – jelentette ki Roland, hozzátéve, hogy társadalmunk úgy viselkedik, mint az egyszeri ember, akinek csak Škodára futja a pénztárcájából, ám Mercedest akar venni. (juk)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?