Éjszakáig elemezték Németh Zsolt levelét

Pozsony/Dunaszerdahely. Hétfőn este érkezett meg Pozsonyba Németh Zsoltnak, a magyar külügyminisztérium politikai államtitkárának válasza arra a levélre, amelyet Jaroslav Chlebo egy héttel ezelőtt küldött Budapestre – közölte érdeklődésünkre Boris Gandel szóvivő.

Pozsony/Dunaszerdahely. Hétfőn este érkezett meg Pozsonyba Németh Zsoltnak, a magyar külügyminisztérium politikai államtitkárának válasza arra a levélre, amelyet Jaroslav Chlebo egy héttel ezelőtt küldött Budapestre – közölte érdeklődésünkre Boris Gandel szóvivő. Elmondta azt is, hogy tegnap késő éjjelig szakértők elemezték a kedvezménytörvénnyel kapcsolatos legújabb magyar dokumentumot, ezért csak közvetlenül a Dzurinda-kabinet mai ülése előtt készül el a magyarországi jogszabály szlovákiai alkalmazásának megakadályozását célzó tervezet. Ilyen intézkedéscsomag elfogadására a pozsonyi törvényhozás két héttel ezelőtti határozata kötelezi a kormányt. Csáky Pál, a kisebbségeket felügyelő kormányalelnök lapunknak nyilatkozva kedvezően ítélte meg azt a tényt, hogy Budapest ismét kinyilvánította, miszerint a szlovákiai parlamenti vita zavaró magyarellenes felhangjai ellenére érdekelt a tárgyalások folytatásában és a mielőbbi egyezségben. Ugyancsak pozitív elem, hogy Németh Zsolt újra leszögezte: a státustörvénynek nincs területen kívüli hatálya. Csáky egyetért azzal a magyar javaslattal is, hogy a további egyeztetéseken irányadóként a velencei bizottság ajánlásai szerepeljenek, s a közös politikai nyilatkozat a két országban hatályos státustörvény alkalmazását is említse meg. Arra a kérdésünkre, hogy milyen intézkedéscsomagot fogadhat el mai ülésén a Dzurinda-kabinet, Csáky így válaszolt: „December óta hangoztatom, hogy a parlament nyilatkozata és határozata politikai öngól. Olyan zsákutca, amelyből jogállami eszközökkel nehéz a visszaút.”

A Boris Gandel szerint a külügyminiszter által előkészített anyag, melyet a kormány ma tárgyal, csak a miniszterekre tartozik. „A kormányülés előtt korai róla bármit is mondani, mert előfordulhat, hogy a miniszterek változtatnak rajta” – mondta lapunknak a külügyminiszter szóvivője.

Az Európai Uniónak érdekében áll, hogy a státustörvény problémája mihamarabb megoldódjék, mert ez megrontja Szlovákia és Magyarország viszonyát. Nem lenne kedvező egyik országra nézve sem, ha a választásokon kampánykérdést csinálnának a státustörvényből. Onno Simons, az Európai Bizottság szlovákiai bővítési szekciójának vezetője dunaszerdahelyi tájékoztatóján elmondta, hogy a döntésért felelős politikusok remélhetőleg tudatosítják, a megoldás keresése egyelőre fontosabb az elkövetkező választási kampánynál. Újságírók előtt Simons megjegyezte, a 100 millió eurós uniós Szlovákiának szánt támogatásra eddig nem érkezett elég színvonalas tervezet, főleg ami a természetvédelem tárgykörét illeti. (-y-f, lpj, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?