Pozsony. A parlament éjszaka szavazott az Ivan Mikloš elleni bizalmatlansági indítványról, a képviselők ugyanis jóváhagyták, hogy megszakítás nélkül folytatják le a vitát, Mikuláš Dzurinda pedig bejelentette: ha leváltják Miklošt, bukik az egész kormány.
Egy éjszaka Miklošról
Dzurinda összekötötte sorsát MiklošévalSomogyi Tibor felvétele „Annak érdekében, hogy felelősségteljes döntést hozhassanak, bejelentem, hogy ha az Ivan Mikloš elleni bizalmatlansági indítványt elfogadja a parlament, benyújtom lemondásomat a miniszterelnöki posztról” – mondta Mikuláš Dzurinda tegnap délután a parlamentben. A röviddel négy óra után megkezdődött 55. ülésszak egyetlen pontja az Ivan Mikloš miniszterelnök-helyettes leváltására tett javaslat volt, amelyet a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) 35 képviselője írt alá. Lapzártánkig nem született döntés, az ülés feltételezhetően a hajnali órákig tartott, mivel a kezdetén jelenlévő 133 képviselő elfogadta a koalíciós pártok javaslatát, hogy a képviselők megszakítás nélkül, 12 órán át tárgyalják az előterjesztést.
Még az ülés előtt Mikuláš Dzurinda tájékoztatta döntéséről Rudolf Schuster államfőt is. A kormányfő csak az SDK, a KDH, az MKP és az OKS képviselőire támaszkodhatott biztosan, akik leszögezték, nem támogatják Mikloš leváltását. Mindvégig kérdéses volt a Demokratikus Baloldal Pártja (SDĽ) és a Polgári Egyetértés Pártja (SOP) képviselőinek hozzáállása, mivel ezen pártok elnökei nem nyilatkoztak arról, képviselőik kiállnak-e a miniszterelnök-helyettes mellett. Dzurinda kijelentette, hogy a két baloldali párt elnökének már a keddi koalíciós tanácson kötelessége lett volna tisztáznia pártjuk képviselőinek hozzáállását az ellenzék által benyújtott bizalmatlansági indítványhoz. A miniszterelnök szerint megengedhetetlen, hogy az ellenzék kénye-kedve szerint döntsön a kormánykoalíció egyes minisztereiről. „Döntésemet nem befolyásolta, hogy az ellenzék Ivan Mikloš leváltására tett indítványt; hasonló helyzetben a kormány bármelyik tagjának leváltására tett kísérlet esetén ugyanígy jártam volna el” – mondta Mikuláš Dzurinda.
A HZDS nevében Sergej Kozlík indokolta a bizalmatlansági indítványt, melynek jelentős részét a kormány gazdasági intézkedéseinek kritikája tette ki. Kozlík szerint a kormány hibás gazdasági lépéseinek eredményeképpen csökkent a gazdasági fejlődés üteme, nőtt a munkanélküliség, nem sikerült elérni a bankszektor átalakítását, nőtt a költségvetési hiány, illetve nagyobb volt, mint azt a kormányprogram ígérte, az ország külkereskedelmi hiánya 2001-ben meghaladta a százmilliárd koronát. Válaszában a kormányfő cáfolta ezeket az állításokat. Az 1999-es gazdasági visszaesést az előző kormány hibás gazdaságpolitikájának szükséges korrigálásával, a gazdaság stabilizációjának érdekében meghozott intézkedések ideiglenes következményeivel magyarázta. Visszautasította, hogy kormányának nem sikerült megvalósítania a bankszektor átalakítását, szerinte a szlovák bankok ma már legalább annyira megbízható pénzintézetek, mint az Európai Unió országainak bankjai. Hibásnak tartotta az ellenzék érvelését az indoklás többi pontjában.
Az MKP nevében Farkas Pál szólalt fel és megvédte Mikloš tevékenységét. A magas munkanélküliséget az Mečiar-kormány idején meglévő túlfoglalkoztatással magyarázta, melyet a kormányváltás után mindenképpen orvosolni kellett. Hozzászólása végén bejelentette: az MKP képviselői az ellenzék indítványa ellen szavaznak. Marián Mesiarik (SOP) koalíciós képviselő létére túlnyomóan bírálta Mikloš eddigi tevékenységét. Érvelése szinte egyezett a HZDS-ével, ezekből a padsorokból többen meg is tapsolták felszólalását. Beszéde végén sajnálatát fejezte ki, hogy a kormányfő Mikloš maradásához kötötte a kormány sorsát, mint mondta a szavazás során mindenképpen figyelembe veszi ezt a tényt is.
Tegnap lapzártakor úgy tűnt, hogy nem váltják le a miniszterelnök-helyettest, parlamenti információk szerint az SDĽ képviselői a szavazás során tartózkodni fognak, nem szavaznak igennel a HZDS indítványára.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.