Drágább lesz az áram, ha jönnek az olaszok?

Pozsony. Pavol Rusko gazdasági miniszter a Szlovák Villamos Művek (SE) leendő privatizálójaként tegnap az olasz Enel energiaipari óriást ajánlotta a kormánynak.

A Dzurinda-kabinet jövő szerdán dönt a villamos művek 66%-os részvénycsomagjának eladásáról. „A kormánynak az Enelt fogom ajánlani. Erős stratégiai partnerről van szó” – mondta Rusko, aki szerint azért fogadta el a PricewaterhouseCoopers privatizációs tanácsadó döntését, mert a három jelentkező közül az olasz társaság rendelkezik a legnagyobb tőkeerővel, ráadásul a legtöbbet ajánlotta. A Szlovákia legnagyobb munkaadóit tömörítő Klub 500 csoport viszont hibásnak tartja a gazdasági miniszter döntését, mivel szerintük a cseh ČEZ volna a megfelelő tulajdonos. Úgy látják, ha az Enel nyer, akkor a villamos energia ára biztosan emelkedni fog, sőt akár áramhiány is felléphet. Az olasz társaság hiába tőkeerős és az ágazaton belül az EU második legnagyobb cége, mégsem tudja biztosítani Olaszország energiaellátását, ezért valószínűleg innen is importálna, emellett nem működtet atomerőművet. Ráadásul az itáliai energiaár Európában a második legmagasabb. Ellenben a ČEZ érkeztével 18-20%-os áresés prognosztizálható.

Mint emlékezetes, az Enel 840 millió, a cseh ČEZ 690 millió, az orosz Inter RAO pedig 547 millió eurót ajánlott a cégért. A privatizációs bizottság a lehetséges 100 pontból 94,3 pontot adott az Enelnek, 79,4-et a ČEZ-nek és 73,2-t az Inter RAO-nak; egyébként az értékelési kritérium 90%-át a kínált vételár tette ki. A privatizációt fenntartásokkal fogadók, konkrétan a kormánykoalíciós KDH és az MKP arra hivatkozott, bármelyik cég is nyeri a privatizációs pályázatot, a szlovák energiatermelés állami tulajdonban marad, hiszen mindhárom külföldi cég állami kézben van. Azonban Rusko közölte: az olasz kormány október végéig értékesíti az Enel részvényeinek 20%-át, vagyis az állami tulajdonhányad alig 30%-ra olvad. Ami pedig a mohi atomerőmű 3. és 4. reaktorának befejezését illeti, az Enel legalább egy évig nem dönt az erőmű sorsáról, ennyi idő szükséges e beruházás gazdaságosságát vizsgáló tanulmány kidolgozásához. Az Olaszország villamosenergia-ellátásának mintegy felét biztosító Enel által üzemeltetett erőművek beépített teljesítménye 39 000 megawatt, 2003-ban 137,79 TWó elektromos energiát termelt, együttes forgalma 31,317 milliárd euró volt és adózás utáni nyeresége pedig 2,5 milliárd euróra rúgott. Az SE adja Szlovákia villamosenergia-ellátásának 85%-át, tavalyi teljesítménye 26 TWó volt, és 55,6 milliárd szlovák korona forgalom mellett 1,31 milliárd korona adózás utáni nyereséget produkált. (t, só)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?