Drága lehet a kijózanodás a szilveszterezés után

Pozsony. Tájainkon az óév búcsúztatása, az új esztendő köszöntése szinte elképzelhetetlen mértéktelen italozás nélkül. Szlovákiában az utóbbi hat év alatt nem változtak a fogyasztói szokások, naponta 500 ezer ember issza meg a magáét, rendszerint sörét. Szilveszter éjszakája viszont más.

Pozsony. Tájainkon az óév búcsúztatása, az új esztendő köszöntése szinte elképzelhetetlen mértéktelen italozás nélkül. Szlovákiában az utóbbi hat év alatt nem változtak a fogyasztói szokások, naponta 500 ezer ember issza meg a magáét, rendszerint sörét. Szilveszter éjszakája viszont más. Vannak, akik örömükben, vannak, akik bánatukban döntik magukba az italt. „Régiónkban az elmúlt években szilveszter éjszakáján nem sok részeget kellett ellátni. Mivel nincs kijózanító állomás, a rendőrök vagy a gyorsmentő kórházba szállítja az illuminált állapotba levőt, akit csak akkor kell befektetni, ha életfunkciói kerülnek veszélybe. És mert az egészségbiztosító nem téríti a kiadásokat, a kezelés terheit az illető viseli” – nyilatkozta dr. Anna Nagyová, a dunaszerdahelyi kórház igazgatója. A nagyszombati kerületi kijózanító állomásra a rendőrök szállítják a részegeket, akiknek számolniuk kell azzal, hogy fizetniük kell mind a fuvarért, mind a szállásért. Szilveszter éjszakáján a komáromi kórházban is alig van forgalom. „Ha nem csal az emlékezetem – mondta dr. Borislav Kollárik igazgatóhelyettes –, az utóbbi években részeghez nem riasztották a gyorsmentőt. Nem mintha nem innának az emberek, de úgy tűnik, ügyelnek a mennyiségre.” Ez a véleménye dr. Alexander Sládeček patológusnak, az érsekújvári kórház igazgatóhelyettesének is. „Bár a napi 2-3 deci bor, vagyis a 20-30 gramm alkohol serkenti a szervek működését, közismeret az alkohol egészségromboló hatása. Sajnos, divat az ivás, a legtöbb családban sokszor töltenek a gyerekeknek is. Feltételezem, hogy régiónkban is, mint mindenütt az országban, sem az idősebbek, sem a fiatalok nem búcsúztatják az óévet alkohol nélkül. Szeretném remélni, hogy idén is tudni fogják a mértéket, s nem kerülnek kórházunk felvételi osztályára. Mert a kijózanodás nemcsak keserű, hanem költséges is.”

Csaknem kétmillióan itták sírba magukat

Pozsony. Az Egészségügyi Világszervezet idei jelentése szerint a világon 1,8 millióan haltak meg túlzott ivás következtében; ez az öszszes haláleset 3,2 százaléka. Európa és Amerika a legveszélyeztetettebb, ott a nyelőcső elrákosodása és a vesebetegségek miatti haláleseteknek, az autóbaleseteknek és a gyilkosságoknak mintegy 20-30 százalékát az alkohol okozza. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?