Borús magyar kisebbség

Pozsony. Dél-Szlovákiában borúlátóbbak az emberek, mint az ország más régióiban, derül ki az IVO társadalomkutató intézet országértékelő jelentéséből. Noha az előző évekhez képest tavaly a magyar kisebbség körében is jobban érződött, hogy némileg javult a gazdasági helyzet, az SNS kormánytagsága miatt visszatért a fenyegetettség érzete, s azóta kisebb esélyt látunk érdekeink érvényesülésére.

Oľga Gyárfášová szociológus elmondta, az emberek elsősorban saját szociális-gazdasági helyzetükből kiindulva értékelik az ország állapotát és a politikai helyzetet. Mivel Szlovákia gazdasága jól teljesít, Ficóék pedig osztogatnak, az egész ország és saját maguk helyzetét is többen látják optimistán. A szlovákiai magyarok körében végzett felmérésekből kiderül, hogy a többségi lakossághoz hasonlóan gazdasági szempontból mi is kissé derűlátóbbak vagyunk, ám a magyarlakta régiókban összességében mégis peszszimistább a hangulat. Társadalmi helyzetünket rosszabbnak tartjuk, mint korábban. „Ennek konkrét oka van: az SNS kormánytagsága, hiszen az úgynevezett magyar kártyával és a nacionalista szólamokkal mozgósította választóit. Mivel a magyar kisebbség érzékeny erre, a nyolc évi viszonylagos nyugalom után tavaly egy csapásra visszatért a félelem. Ugyanakkor ez mégsem öltött akkora méreteket, mint a Mečiar-kormány idejében, hiszen Szlovákia ma már az Európai Unió és a NATO tagja” – magyarázta lapunknak Gyárfášová. Ezzel függhet össze az is, hogy a magyarok a többségi nemzetnél nagyobb mértékben támogatják Szlovákia tagságát ebben a két nemzetközi szervezetben.

A magyar kisebbség pozitívan értékelte, hogy az európai szocialisták megbüntették Robert Ficót a Ján Slotával kötött szövetség miatt. A magyarok 66 százaléka szerint jó döntés volt felfüggeszteni a Smer tagságát, ezzel szemben a szlovákok több mint fele ezt helytelennek tartja. A dél-szlovákiaiak többsége szerint ez egyáltalán nem számít az ország belügyeibe való beavatkozásnak. A többségi nemzet java ennek ellenkezőjét gondolja. Összességében a magyarság 73 százalékát aggasztja az SNS kormánytagsága – a szlovákok 66%-át egyáltalán nem. A magyarok 60%-a aggódik a szlovák–magyar kapcsolatok romlása miatt, a többségi nemzetet ez jóval kisebb mértékben nyomasztja. A HZDS ismételt hatalomra jutása a magyarok számára már nem annyira nyomasztó, mint a 90-es években, 43%-ukat aggasztja. A kormányalakítási tárgyalások egyik szakaszában az MKP sem zárta ki, hogy szükség esetén Vladimír Mečiarral is szövetkezne.

A Smer–HZDS–SNS koalíció megalakulása után változott a kulcsfontosságú intézmények megítélése is. A Dzurinda-kabinetben a magyarok jobban bíztak, mint a szlovákok, a Fico-kormánnyal fordított a helyzet. Általában a magyaroknak az összes intézményről rosszabb a véleményük, mint a szlovákoknak – ez alól csak a civil szervezetek képeznek kivételt.. (sza)

Milyen a magyar kisebbség helyzete

a szlovákokéhoz viszonyítva

A magyarok véleménye a szlovákok véleménye 2003 2006 2003 2006

rosszabb 68 58 8 14

azonos 26 44 55 58

jobb 6 2 33 22

számok százalékban

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?