Mennyire bevett szokás, hogy egy ország külügyminisztériuma megszövegez egy nyilatkozattervezetet egy másik állam törvényhozása számára?
Ha két ország valamilyen vitás kérdés megoldásán dolgozik, és olyan módszereket keres, amelyekkel közös nevezőre juthatnak, nem hiszem, hogy ehhez a módszerhez fo
Boris Gandelt, a külügyi tárca szóvivőjét
Mennyire bevett szokás, hogy egy ország külügyminisztériuma megszövegez egy nyilatkozattervezetet egy másik állam törvényhozása számára?
Ha két ország valamilyen vitás kérdés megoldásán dolgozik, és olyan módszereket keres, amelyekkel közös nevezőre juthatnak, nem hiszem, hogy ehhez a módszerhez folyamodva túllépnének a megengedhető kereteken. Az egyik fél tehet olyan javaslatot, hogy a másik ország parlamentje fogadjon el egy nyilatkozatot – mindezt természetesen elméleti szinten gondolom –, feltéve persze, ha a másik ország törvényhozása ezt elfogadja. Az ilyesmire mindig úgy kell tekinteni, mint javaslatra, amelyről a másik szabadon kifejtheti véleményét, és vagy elfogadja, vagy nem. (jl)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.