Az Európai Parlament megszavazta a bővítést

Strasbourg. Az Európai Parlament tegnap megszavazta a tíz új tagország jövő évre tervezett csatlakozását támogató határozatot. Az EU 626 tagú képviselő-testületében 567-en szavaztak a határozatról, amelyet 458 szavazattal, 68 ellenszavazattal, 41 tartózkodás mellett fogadtak el.

Az EP ezzel politikai hozzájárulását adta a bővítés következő hullámának megkezdéséhez, a jövő héten kerül sor Athénban a tíz országgal kötendő csatlakozási szerződés aláírására. Az egyes országok felvételéről külön-külön szavaztak, és Szlovákia felvételét ellenezték a legkevesebben, mindössze 21 képviselő. Magyarország 23 „nem” szavazatot kapott, a legtöbbet, 37-et pedig Csehország. Szlovákia felvétele ellen szavazott például Jean-Marie Le Pen francia szélsőjobboldali politikus, ami nem meglepetés, az viszont annál nagyobb, hogy tartózkodott az EU és a szlovák parlament közös bizottságának elnöke is, Hans-Peter Martin.

A szlovákiai politikusok természetesen üdvözölték a szavazás eredményét, Mikuláš Dzurinda kormányfő elsősorban azt tartja örvendetesnek, hogy milyen kevés ellenzője akadt a bővítésnek. Ján Figeľ csatlakozási főtárgyaló nem feltételezi, hogy ezek után bármilyen nehézségek támadhatnak a csatlakozási folyamatban, a szerződések athéni aláírását követően megkezdődhet az egyes EU-tagállamok nemzeti parlamentjeiben a ratifikációs folyamat.

A határozati javaslatokról folytatott vitában először a legfontosabb uniós intézményeknek képviselői fejtették ki álláspontjukat az unió eddigi legnagyobb szabású bővítéséről, utánuk a parlamenti csoportok vezérszónokai kaptak szót. A felszólalók nagy többsége történelmi jelentőségű fejleményként, Európa régóta esedékes újraegyesülésének beteljesedéseként értékelte a tíz ország jövő év május 1-jén esedékes taggá válását. Hans-Gert Pöttering, a legnagyobb parlamenti csoportot adó Európai Néppárt frakcióvezetője, aki 1979 óta tagja az Európai Parlamentnek, utalt arra, hogy 10-12 éve ő maga is álomnak tartotta ennek megvalósulását. Cecilia Malmström, a liberálisok szónoka közölte: valószínűleg az ő csoportjuk lesz az egyetlen, amely mind a tíz ország csatlakozására igent mond. Elismerte mindamellett, hogy a korrupció és a kisebbségek jogainak érvényesülése még mindig problémát jelent a csatlakozóknál. A képviselők zöme egyébként nem volt jelen a vitán, amelyen csak mintegy százan vettek részt, s a legtöbben közvetlenül a szavazások előtt foglalták el helyüket. Emiatt a zöldekhez tartozó belga Nelly Maes méltatlankodva tette szóvá, hogy az Európa legjobban fizetett tisztviselői közé tartozó képviselők éppen akkor nincsenek jelen, amikor a kontinens legkevésbé jól fizetett polgárainak jövőjéről kell állást foglalniuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?