Az emberre nem volt veszélyes a napkitörés

London/New York. Az északi légifolyosókon közlekedő repülőgépek magas frekvenciájú rádió-összeköttetését megszüntette, de sem nagy áramkimaradásokat, sem más lényegesebb fennakadásokat nem okozott minden idők egyik legnagyobb mágneses vihara, amit a keddi napkitörés okozott.

A napkitörés színpompás sarki fényeket rajzolt az alaszkai égboltra, Európában Kölnből számoltak be a lélegzetelállítóan szép, fátyolszerű, zöld fényjelenségrőlTASR/AP-felvételA mágneses vihar harmadik lökéshulláma a vártnak megfelelően, közép-európai idő szerint szerda este nyolc órakor elérte a Földet, és megzavarta néhány műhold adatforgalmát. John Kohl, az amerikai Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Kutatóintézet kutatója szerint a harmadik lökéshullám gyengébb volt, mint az első kettő, de sugárzó hatása nem feltétlenül kisebb. Az erőműveknek – Svédországtól kezdve az amerikai New Jersey államig – azért kellett csökkenteniük a termelésüket, az elektromos hálózatokon átfolyó árammennyiséget, hogy megkíméljék a hálózatokat a mágneses vihar hatásaként fellépő hirtelen feszültség- illetve áramerősség-növekedés káros hatásaitól. A tudósok előzetes aggodalmai a harmadik hullám várható erejét és tartós, káros hatásait illetően tehát nem igazolódtak be.

A légi járatok vészhelyzetben ultrarövid hullámon is érintkezésbe tudnak lépni más repülőgépekkel vagy katonai megfigyelő állomásokkal. A brit légiforgalom-irányítók a szokásosnál délebbre húzódó útvonalakra irányították át az Atlanti-óceán felett áthaladó repülőket, hogy elkerüljék az esetleges problémákat, Németországban légiforgalmi korlátozásokat vezettek be.

Az erős elektromos töltésű részecskék alkotta hatalmas – a Földnél 13-szor nagyobb – felhő, amely az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) szerint a valaha látott negyedik legerőteljesebb napkitörés eredménye, a magas frekvenciájú rádiókapcsolatokon kívül az elektromos berendezésekre, a műholdak navigációs rendszereire és a tévéadásokra jelent veszélyt. A folytatódó erős naptevékenység még a jövő héten is aggodalomra ad okot – állítják az űridőjárás-előrejelzők. Az elektromágneses vihar, amelynek intenzitását a legerősebbre, G5 fokozatúra sorolták be, megterhelheti ugyan a szervezetet, közvetlen veszélyt azonban nem jelent az emberre, mert a Föld vastag atmoszférája eltéríti és elnyeli a beérkező töltéshordozó részecskéket. Színpompás sarki fényeket rajzolhat ugyanakkor az éjszakai égboltra, amely Észak-Amerikában, szerencsés esetben egészen a texasi El Pasóig megfigyelhető.

A megélénkült naptevékenység befolyásolta a Nemzetközi Űrállomás (ISS) életét is. Elővigyázatosságból átvezényelték az ISS személyzetét az állomáshoz kapcsolt Zvezda orosz szervizmodulba, amely nagy fokú védelmet biztosít a sugárzás ellen. A műholdakra gyakorolt káros hatását Japánban tapasztalták először, ahol a japán űrügynökség már szerdán kénytelen volt átmeneti időre üzemen kívül helyezni egyik távközlési műholdját, tegnap pedig elvesztett minden kapcsolatot egy másik műholdjával is. Az USA-ban és Európában az űrkutatási szakemberek és a kereskedelmi műholdak működtetői óvintézkedésként kikapcsoltak és elfordítottak néhány kényes berendezést, amelyek napelemei különösen sebezhetőek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?