Pozsony. Újra elnapolta a kormány az egészségügy átalakítására vonatkozó intézkedések megvitatását, melyeket Ivan Valentovič szakminiszter terjesztett elő. Állítása szerint a kabinet egy hét múlva visszatér az anyaghoz, addig a koalíciós partnereket igyekeznek meggyőzni az egybiztosítós rendszer előnyeiről.
Államosítás vagy kisajátítás?
„Úgy gondolom, a Smer miniszterei egyetértenek abban, hogy a legjobb megoldás az egybiztosítós rendszer, és ezt megvitatjuk koalíciós partnereinkkel” – jelentette ki a kormány ülése után Ivan Valentovič. Helyzete azonban nem ilyen könnyű. Ugyan a miniszterelnök tegnap újra megismételte, hogy a lakosság számára az egybiztosítós modell az optimális, ám a HZDS és az SNS ezt továbbra is elutasítja. Robert Fico szerint az egybiztosítós modell a feltétele annak, hogy a lakosság megkapja az alkotmány által is garantált ingyenes egészségügyi ellátást. Ehhez azonban ki kellene sajátítani a magánbiztosítók vagyonát. Az alkotmány a kisajátítást bizonyos esetekben – a köz érdekében és ellenszolgáltatás fejében – lehetővé teszi. (Például autópálya-építéshez szükséges parcellákat sajátítottak ki meghatározott ár ellenében.) A pénzügyminisztérium jóval óvatosabb, szerintük mérlegelni kell a magán-egészségbiztosítók államosításának gazdasági és jogi következményeit.
„Tárgyalhatunk ugyan, de az egybiztosítós modell bevezetése elfogadhatatlan” – jelentette ki Milan Urbáni, a HZDS alelnöke. – A jövőben ez elképzelhető, de most megpróbáljuk meggyőzni a minisztert, hogy javaslata most megvalósíthatatlan.” A HZDS szerint a kisajátítás rengeteg pénzt vinne el, Urbáni több tízmilliárd koronára teszi ezt az összeget. Valentovič elismerte, hogy a költségek szempontjából nem elemezték az intézkedések hatását, ennek ellenére az anyagban azt állítja, hogy nem lesz kihatással az állami költségvetésre, sem a vállalkozói szférára, sem a munkanélküliségre.
Urbánihoz hasonlóan vélekedik Štefan Zelník, a SNS parlamenti képviselője. „Többször elmondtuk, hogy ez nem oldaná meg az egészségügy problémáit, más módosításokat kellene elfogadni” – véli a SNS egészségügyi szakértője. Elsősorban olyan intézkedésekre gondol, melyek megállítják az intézmények eladósodását, amely az utóbbi hónapokban felgyorsult. „Ezt egyáltalán nem a magán-egészségbiztosítók létezése okozza, hanem az, hogy a rendszer rosszul működik” – mondta lapunknak Zelník. Szerinte elsősorban csökkenteni kellene az alapcsomagból biztosított egészségügyi kezelések körét, ami lehetővé tenné a kiegészítő biztosítás létrejöttét.
Az ellenzék az 1948-as államosításhoz hasonlítja Valentovič javaslatát, hiszen például ellenszolgáltatás nélkül venné el a magán-egészségbiztosítóktól az ügyfeleket. „Nem tudom, hogy ez államosítás vagy kisajátítás, de abban biztos vagyok, hogy legutóbb Gottwald csinált ilyet” – jelentette ki Viliam Novotný, az SDKÚ parlamenti képviselője. Mikuláš Dzurinda szerint a Smer teljesen tanácstalan. „A Smer már annyira kétségbe van esve, hogy saját kormányprogramját tapossa” – jelentette ki az SDKÚ elnöke. Az ugyanis tartalmazza, hogy megőrzik a több-biztosítós rendszert. Úgy véli, a Smer leleplezte magát: „az a párt, mely államosításra készül, nem szociáldemokrata, hanem kommunista.” A javaslatot ellenzi az MKP is, Bastrnák Tibor parlamenti képviselő szerint ezzel a Smer csak az egészségbiztosítási járulék feletti teljes ellenőrzést akarja megszerezni. (lpj, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.