Pozsony. A magán-egészségbiztosítók szerint alattomos törvénytervezetet készített elő az Ivan Valentovič vezette egészségügyi minisztérium, mely gyakorlatilag államosítani akarja az intézményeket.
Alattomos az ártatlan norma
Ennek a rendelkezésnek a pontos hatását egyelőre a biztosítók sem tudják felmérni. „Minél egyszerűbb egy megfogalmazás a törvényben, annál nagyobb teret hagy a jogászoknak a magyarázatra” – mondta a tegnapi sajtótájékoztatón Dorčák. Nem tudta megmondani azt sem, hogy ennek a rendelkezésnek milyen gyakorlati következményei lesznek. „A tervezett módosítást még elemzik jogászaink” – mondta Dorčák. Szerinte a tervezet alkotmányellenes is, mivel visszamenőlegesen szabályozná a biztosítók működését, és korlátozná a vállalkozások alaptörvényben garantált szabadságát. Hátrányos azonban azért is, mert július elsejétől, vagyis a gazdasági év közepén lépne életbe.
A minisztérium visszautasítja a biztosítók álláspontját, szerintük a tervezet összhangban van az alkotmánnyal. „A közpénzek nem szolgálhatnak mások nyereségének alapjául” – áll a tárca nyilatkozatában. A biztosítók képviselői a törvény alapos elemzése alapján döntik el, hogy az alkotmánybírósághoz fordulnak-e. Hasonló lépést helyezett kilátásba a KDH is.
Elfogadhatatlannak tartja a jogszabályt az Egészségpolitikai Intézet is. „A tervezet összeegyeztethetetlen Szlovákia jogrendjével, megkérdőjelezi a jogbiztonságot és retroaktív elemeket tartalmaz, tehát feltehetően alkotmányellenes” – mondta lapunknak Peter Pažitný, az intézet munkatársa. Szerinte a kormány az állami biztosítók átalakításával csak szabadulni akar az irányítás felelőssége alól. „Ezt célozza, hogy a felügyelőtanácsokba a munkaadók és a biztosítottak is nevezhetnének tagokat” – állítja Pažitný. Úgy véli, a kormány fontosabb problémák megoldására fordíthatná fölös energiáját, s valóban emlehetné az egészségügyi ellátás színvonalát. (lpj)
Kinek lesz kötelező állami biztosító?
Pozsony. Ma kiderül, hogy az egészségügyi minisztérium kik esetében akarja korlátozni a szabad egészségbiztosító-választás jogát, kinek akarja előírni, hogy melyik biztosító ügyfele legyen. Ugyanis ma terjesztik tárcaközi egyeztetésre az egészségbiztosításról szóló jogszabály módosítását, mely ezt is tartalmazza. Várható, hogy a rendelkezés vonatkozik majd a fegyveres testületek tagjaira (Közös Egészségbiztosító), s a gyermekek és a nyugdíjasok választását is korlátozzák, nekik feltehetően az Általános Egészségbiztosítót akarja kijelölni a minisztérium. Kérdés, hogy a gyesen lévő kismamákra, a munkanélküliekre, a köztisztviselőkre és a közalkalmazottakra vonatkozik-e a tervezett korlátozás. (l-p-j)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.