A voksolás szlovákiai visszhangja

Pozsony. „Ellentörvény-tervezetünket nem a magyar kormány összetétele motiválja. Akár a jelenlegi kormánypártok, akár az ellenzékiek alakítanak kormányt, az önmagában nem ok tervezetünk viszszavonására.

Pozsony. „Ellentörvény-tervezetünket nem a magyar kormány összetétele motiválja. Akár a jelenlegi kormánypártok, akár az ellenzékiek alakítanak kormányt, az önmagában nem ok tervezetünk viszszavonására. Ha az új kabinet javaslatot tesz a kedvezménytörvény korlátozására, a területenkívüliség teljes eltávolítására, visszavonjuk javaslatunkat” – közölte Pavol Hrušovský, a KDH elnöke.

„Hittem a közvélemény-kutatásoknak, így meglepődtem. Ilyen tévedés ritkán fordul elő, tehát meg kell vizsgálni, mi okozta. Egyesek szerint a rejtőzködő szavazók, de nekem nincs erről véleményem” – nyilatkozta lapunknak Duray Miklós, az MKP ügyvezető alelnöke, akit meglepett a nagy részvételi arány is. A kialakult szoros eredmény alapján Duray attól tart, az új parlament esetleg nehezen működik majd, ha a második forduló nem erősíti meg az MSZP pozícióit. „Arra számítottam, hogy a MIÉP hozza majd a négy évvel ezelőtti eredményét, sőt kicsit megerősödik, hiszen az elmúlt időszakban semmi olyat nem tett, ami választótáborát gyengítette volna” – mondta az MKP politikusa, aki szerint a létrejövő hárompárti parlament egy fokkal rosszabb, mintha két- vagy négypárti lenne. A hárompárti a demokrácia kárára lehet, mert a harmadik kis párt gyakran kerülhet olyan helyzetbe, hogy akár az egyik, akár a másik oldalt zsarolhatja, figyelmeztetett. Duray hihetőnek tartja egyes elemzők véleményét, mely szerint az MSZP és az SZDSZ Budapesten kimerítette erőforrásait, s főleg a kisebb városokban és falvakban a Fidesz–MDF-nek még vannak tartalékai.

Megkeresésünkre Eduard Kukan szlovák külügyminiszter csupán annyit közölt, nagy figyelemmel kíséri a magyarországi választásokat, ám tartja magát a diplomáciai szokásokhoz, és csak a második forduló eredményének ismeretében mond véleményt. Peter Weiss, a parlament külügyi bizottságának elnöke elmondta: a jelenlegi szlovák–magyar nézetkülönbségek mielőbbi rendezése és a visegrádi négyek együttműködésének felújítása szempontjából fontos, hogy a MIÉP nem lesz parlamenti párt.

Bugár Béla szerint még nehéz megjósolni a végeredményt. Az MKP elnöke szerint az Orbán-kabinet a Horn-kormányhoz képest következetesebben képviselte a határon túli magyarság érdekeit. Példaként említette, hogy mindig tiszteletben tartotta az MKP véleményt, Hornék viszont a szlovák–magyar alapszerződést tulajdonképpen a szlovákiai magyar párt háta mögött kötötték meg Mečiarékkal. Ugyanakkor biztatónak tartja Medgyessy Péter vasárnap éjjeli kijelentését, hogy ha az MSZP kormányra kerül, felvállalja a határon túli magyarság következetes képviseletét is. (sza, -y-f, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?