A sajtót támadja a kormány

Pozsony. A kormány már az EBESZ által kifogásolt sajtótörvény előtt is meg akarja mondani, hogy miről írjanak a napilapok. A kormányhivatal tegnap közzétette a kormányfő, a parlament elnöke, a köztársasági elnök és az euró bevezetéséről való társadalmi egyezséget kimondó nyilatkozat aláíróinak tiltakozását amiatt, hogy a lapok nem tudósítottak a dokumentum szerdai aláírásáról.

„A széles társadalmi egyetértést nehéz biztosítani. A szociális partnerek által aláírt dokumentum jelentőségét emelte a köztársasági elnök és a házelnök jelenléte is” – áll a tegnap kiadott tiltakozó nyilatkozatban.

Gazdasági elemzők szerint azonban közös nyilatkozat nem old meg semmit, nem javítja az euró bevezetésének esélyeit, és nem védi ki annak esetleges negatív hatásait sem. „Nem számítok arra, hogy a nyilatkozat valóban hatással lesz az esetleges problémák megoldására, mivel a piaci mechanizmusok hatása előbb-utóbb úgyis megnyilvánul” – mondta lapunknak korábban Peter Gonda, az M. R. Štefánik Konzervatív Intézet gazdasági elemzője.

Tomáš Cwitkovics médiaelemző szerint a kormánynak inkább a saját sajtóosztályát és nem az újságírókat kellene bírálnia azért, hogy nem tájékoztattak a dokumentum aláírásáról. „Ugyanis valószínűbbnek tartom, hogy a sajtóosztályok és a szóvivők nem teljesítették feladatukat, és nem értesítették kellőképpen az újságírókat arról, hogy egy ilyen egyezmény aláírására sor kerül” – mondta lapunknak Cwitkovics, aki szerint az elmúlt hónapokban egyre gyakrabban kerül sor arra, hogy a kormány képviselői bírálják a médiát.

Hozzátette: kritikájuk nagyon egyoldalú, ez a bírálat nem old meg semmit és sehova sem vezet. Sokkal helyénvalóbb lenne, ha valamiféle szakmai párbeszédet kezdeményeznének az újságírókkal. „A helyzeten a kormány által már elfogadott sajtótörvény sem fog segíteni. A jogszabály legvitatottabb része, a válaszadásra való jog egyéb külföldi sajtótörvényekben is szerepel és például a német politikusok nem élnek vissza vele. Viszont azt sem szabad elfelejteni, milyen kormány és milyen politikusok akarják elfogadni – s ennek fényében már sokkal valószínűbb az, hogy hatályba lépése után ellepik a sajtót a politikusok reakciói” – tette hozzá az elemző. (lpj, dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?